Kā jūs varat apvienoties ar ģimeni pēc starptautiskās aizsardzības piešķiršanas?

Ja jums ir piešķirta starptautiskā aizsardzība, jums ir tiesības atkalapvienoties ar sev tuviem ģimenes locekļiem.

Ģimenes definīcija

Ģimenes definīcija ir ļoti ierobežota saskaņā ar Ģimenes atkalapvienošanās direktīvu un Patvēruma likumu. Attiecībā uz starptautiskās aizsardzības saņēmēju tiek uzskatīts, ka jūsu ģimenes locekļi ir:

  • jūsu laulātais
  • jūsu neprecējies nepilngadīgais bērns, tostarp adoptēts bērns
  • neprecēts un nepilngadīgs bērns, kas atrodas jūsu vai jūsu laulātā aizgādībā
  • jūsu vai jūsu laulātā neprecēts pilngadīgs bērns, ja bērns veselības stāvokļa vai invaliditātes dēļ nespēj tikt galā patstāvīgi
  • vecāks vai vecvecāks, kuru apgādājat jūs vai jūsu laulātais, ja izcelsmes valsts nesniedz atbalstu, kas izriet no citām ģimenes saitēm

Ja esat nepavadīts nepilngadīgais starptautiskās aizsardzības saņēmējs, par jūsu ģimenes locekļiem tiek uzskatīti:

  • jūsu vecāki
  • jūsu aizbildnis vai cits ģimenes loceklis, ja jums nav vecāku vai vecākus nevar atrast

svarīgi Ģimenes atkalapvienošanai ir nepieciešams, lai ģimenes saites būtu pastāvējušas izcelsmes valstī. Tas nozīmē, ka, ja vēlaties atkalapvienoties ar savu dzīvesbiedru, laulībai jābūt noslēgtai pirms ieceļošanas Latvijā. Tiesības uz ģimenes atkalapvienošanos Latvijā ir tikai oficiāli precētiem partneriem, ko apstiprina attiecīgi dokumenti.

Ģimenes atkalapvienošanās procedūra

Ja Jūsu ģimenes locekļi Latvijā ieradās kopā ar Jums, Migrācijas un pilsonības lietu pārvalde pēc starptautiskās aizsardzības piešķiršanas viņiem izsniegs ģimenes locekļa uzturēšanās atļaujas.

Ja Jūsu ģimene joprojām atrodas Jūsu izcelsmes valstī un Jūs esat bēglis, Jūs varat nekavējoties iesniegt Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē iesniegumu par ģimenes atkalapvienošanos. Ja jums ir piešķirta alternatīvā aizsardzība, pirms ģimenes atkalapvienošanās pieteikuma iesniegšanas jums Latvijā jānodzīvo vismaz divi gadi. Lai sāktu atkalapvienošanās procesu, Jums jāierodas Migrācijas un pilsonības lietu pārvaldē un jāiesniedz pieteikums uzturēšanās atļaujas saņemšanai saviem ģimenes locekļiem, kurā jūs norādāt, ka vēlaties apvienoties ar saviem ģimenes locekļiem.

Tikmēr ārvalstīs dzīvojošajiem radiniekiem jāvēršas Latvijas diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā un jāiesniedz dokumenti uzturēšanās atļaujas pieprasīšanai kopā ar personu apliecinošu dokumentu kopiju un dzimšanas vai laulības apliecību kopijām. Ja dokumenti ir kārtībā, ģimenes loceklis saņems vīzu. Pēc vīzas saņemšanas ģimenes loceklis var ceļot uz Latviju. Latvijā viņš saņems tāda paša veida uzturēšanās atļauju, kāda ir jums. Ierodoties Latvijā, ģimenes loceklis var iesniegt arī starptautiskās aizsardzības pieteikumu, ja tam ir pamats, taču tas nav obligāti.

Kādas cilvēktiesības varētu tikt pārkāptas?

Ja jūsu pieteikums par ģimenes atkalapvienošanos tiek nepamatoti noraidīts, tas var pārkāpt jūsu tiesības uz ģimenes dzīves neaizskaramību. Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes lēmumu par uzturēšanās atļaujas atteikšanu Jūsu ģimenes locekļiem var pārsūdzēt Administratīvajā tiesā. Uzziniet vairāk par apelācijas procedūru.

Resursi

Atjaunots 27/03/2024