Ko ietver patvēruma procedūra?

Patvēruma procedūras laikā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei Jūsu patvēruma pieteikums ir jāizskata individuāli un objektīvi, pārbaudot sniegto pierādījumu un ziņu pareizību, Jūsu izteikumu ticamību un veicot nepieciešamās procesuālās darbības.

Laika ierobežojumi

Jūsu patvēruma pieteikums ir jāizskata sešu mēnešu laikā pēc pieteikuma saņemšanas. Termiņu var pagarināt atsevišķos likumā noteiktos gadījumos, ja:

  • ir iesaistīti sarežģīti faktu vai tiesību jautājumi
  • liels skaits personu vienlaikus piesakās starptautiskajai aizsardzībai

Šajos gadījumos sešu mēnešu termiņu var pagarināt ne vairāk kā par deviņiem mēnešiem.

Skaidri nepamatotu starptautiskās aizsardzības pieteikumu var izskatīt paātrinātā procedūrā, tostarp uz robežas. Paātrinātās procedūras izmantošana nav atļauta, ja nav iespējams ņemt vērā pieteikuma iesniedzēja īpašās vajadzības, galvenokārt gadījumā, ja pieteikuma iesniedzējs ir spīdzināšanas vai izvarošanas upuris, vai ir bijis pakļauts cita veida nopietnai psiholoģiskai, fiziskai vai seksuālai vardarbībai. Paātrinātā kārtībā pieteikums tiek izskatīts 20 darba dienu laikā.

Procedūras elementi

Būtiska procedūras sastāvdaļa ir patvēruma intervija, kuras laikā pieteicējam tiek nodrošināta iespēja izklāstīt faktus un sniegt paskaidrojumus par apstākļiem, kas motivējuši pieteikties starptautiskajai aizsardzībai. Intervija tiek ierakstīta, un pēc tam tiek sagatavots rakstisks kopsavilkums. Kopsavilkums ir latviešu valodā, taču šī kopsavilkuma saturs ir jāiztulko patvēruma meklētājam. Galveno interviju vadīs Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, jo tā ir institūcija, kas pieņem lēmumu par patvēruma piešķiršanu vai nepiešķiršanu. Vajadzības gadījumā amatpersonas var veikt vairāk nekā vienu interviju vai pēc intervijas nosūtīt precizējošus jautājumus.

Ja Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde to uzskata par svarīgu jūsu pieteikuma izvērtēšanai, tā var organizēt medicīnisko pārbaudi, lai konstatētu pagātnes vajāšanas pazīmes. Medicīniskā pārbaude ir atkarīga no jūsu piekrišanas.

Jums pēc iespējas ātrāk ir jāiesniedz visa dokumentācija par iemesliem, kāpēc jūs piesakāties starptautiskajai aizsardzībai, kā arī par jūsu pagātni un citiem ar jūsu pieteikumu saistītiem aspektiem.

Visticamāk, ka jūs kā patvēruma meklētājs nevarat pamatot savus apgalvojumus ar dokumentāliem vai citiem pierādījumiem. Šajā gadījumā galvenā nozīme ir jūsu apgalvojumu ticamības novērtēšanai un to salīdzināšanai ar pieejamo informāciju par jūsu izcelsmes valsti. Eiropas Cilvēktiesību tiesa ir apstiprinājusi, ka, vācot pierādījumus, ir svarīgi ņemt vērā visas grūtības, ar kurām patvēruma meklētājs var saskarties ārvalstīs, tāpēc saprātīgas šaubas jāvērtē par labu personai, kura meklē starptautisko aizsardzību.

piemērs Jūs aizbēgāt no savas valsts, jo jums draudēja ieslodzījums tāpēc, ka esat cilvēktiesību aktīvists un izplatāt uzskatus, kurus jūsu valdība necieš. Jums nav dokumentāru pierādījumu par izturēšanos pret jums, ko ir veikušas varas iestādes, kā arī jūs nevar piekļūt apcietinājuma lēmumam, kas izdots attiecība uz jums. Taču Jūsu izteikumi ir ticami, sakarīgi, atbilstoši izcelsmes valsts informācijai, un Jūs esat iesniedzis fotogrāfijas, kas apliecina Jūsu dalību cilvēktiesību organizācijas darbībā. Šādā gadījumā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei nevajadzētu paļauties uz dokumentāru pierādījumu trūkumu, lai noraidītu jūsu pieteikumu.

Lēmuma pieņemšana

Ja Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde pieņem lēmumu atzīt starptautiskās aizsardzības pieteikumu par nepamatotu, tad pirms lēmuma pieņemšanas jums jādod iespēja mutvārdos vai rakstiski sniegt savus pretargumentus. Ja Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde pieņem negatīvu lēmumu, tai ir pienākums to rakstiski pamatot jums saprotamā valodā.

Resursi

Atjaunots 30/05/2023