Sociālās aprūpes pakalpojumi

Sociālās aprūpes pakalpojumi tiek sniegti tādēļ, lai nepazeminātos to personu dzīves kvalitāte, kuras vecuma, slimības vai funkcionālo traucējumu dēļ pašas saviem spēkiem nevar to nodrošināt. Sociālās aprūpes pakalpojumus Latvijā sniedz un finansē valsts un pašvaldības.

Sociālās aprūpes pakalpojumu mērķis un sniegšanas vieta

Sociālās aprūpes pakalpojumu sniegšanas mērķis ir nodrošināt, lai nepazeminātos to personu dzīves kvalitāte, kuras vecuma, slimības vai funkcionālo traucējumu dēļ pašas saviem spēkiem nevar to nodrošināt. Tiesības saņemt sociālās aprūpes pakalpojumus noteiktās dzīves situācijās ir būtiska daļa no cilvēka tiesībām uz veselību.

Sociālās aprūpes pakalpojumi var tikt sniegti:

  • personas dzīvesvietā, nodrošinot tai aprūpi mājās un rehabilitāciju
  • dienas aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās
  • grupu dzīvokļos (grupu mājās)
  • dienesta dzīvokļos, naktspatversmēs vai patversmēs
  • ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās

Tiesības saņemt sociālās aprūpes pakalpojumus

Saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumu tiesības saņemt valsts vai pašvaldības finansētus sociālās aprūpes pakalpojumus ir divām šādām personu grupām:

  • bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem
  • personām, kurām funkcionālu traucējumu dēļ ir objektīvas grūtības pašām sevi aprūpēt, piemēram, personām ar noteikta veida invaliditāti

Šīs personas var saņemt sociālās aprūpes pakalpojumus, kas nepieciešami konkrētās personas individuālo vajadzību apmierināšanai.

Vairāk par tiesībām uz veselību un personām ar invaliditāti lasiet šajā Gidā.

Sociālā aprūpe ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās

Dažkārt labākā izvēle ir sociālās aprūpes pakalpojumu saņemšana ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā. Šādās institūcijās personai ir nodrošināts mājoklis, individuāla sociālā aprūpe un sociālā rehabilitācija. Ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcija var nodrošināt arī ārstniecības personas noteikta ārstniecības plāna izpildi.

Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likums nosaka, kādām personām ir tiesības saņemt sociālos pakalpojumus ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās.

Sociālā aprūpe un valsts finansējums

Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likums nosaka, kurus sociālās aprūpes pakalpojumus finansē valsts un kurus – pašvaldības.

No pacienta līdzmaksājuma ir atbrīvotas šādas sociālo aprūpi saņemošu personu grupas:

  • personas, kuras saņem veselības aprūpi savā dzīvesvietā
  • personas ar invaliditāti (I un II grupa)
  • personas, kuras saņem pakalpojumus ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās
     

Resursi

Atjaunots 08/04/2024