Sociālā aprūpe

Sociālā aprūpe ir specifiska veida atbalsts, kas personai nepieciešams tās veselības un sociālās labklājības uzturēšanai un uzlabošanai, galvenokārt slimības, vecuma vai invaliditātes gadījumā. Personas tiesības saņemt sociālos pakalpojumus noteiktās dzīves situācijās var būt daļa no cilvēka tiesībām uz veselību.

Veselība un sociālā aprūpe

Cilvēka veselību nosaka dažādu fizisku un nefizisku faktoru kombinācija, un cilvēka sociālā labklājība arī ir būtiska šīs koncepcijas sastāvdaļa. Personas veselības un sociālās labklājības uzturēšanai un uzlabošanai dažkārt, galvenokārt slimības, vecuma vai invaliditātes gadījumā, var būt nepieciešams īpaša veida atbalsts. Šo atbalstu sauc par sociālo aprūpi, un sociālā aprūpe savukārt ir nesaraujami saistīta ar veselības aprūpi.

Sociālā aprūpe un sociālie pakalpojumi

Latvijā sociālā aprūpe pārsvarā tiek nodrošināta, sniedzot noteikta veida sociālos pakalpojumus. Sociālo pakalpojumu veidus un to sniegšanas principus un kārtību regulē Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likums. Šis likums nosaka sociālās aprūpes pakalpojumus, sociālās rehabilitācijas pakalpojumus un tehnisko palīglīdzekļu pakalpojumus, kā arī nosaka, kādas personas un ar kādiem nosacījumiem var attiecīgos pakalpojumus saņemt.

  • Sociālās aprūpes pakalpojumi ir pasākumu kopums, kas vērsts uz to personu pamatvajadzību apmierināšanu, kurām vecuma vai funkcionālo traucējumu dēļ ir objektīvas grūtības pašām sevi aprūpēt.

piemērs Rehabilitācijas pakalpojumi personām ar funkcionāliem traucējumiem.

  • Sociālās rehabilitācijas pakalpojumi ir pasākumu kopums, kas vērsts uz personas sociālās funkcionēšanas spēju atjaunošanu vai uzlabošanu, sociālā statusa atgūšanu un integrāciju sabiedrībā.

piemērs Pašaprūpes prasmju mācīšana un apgūšana ir nepieciešama, lai samazinātu redzes zuduma ietekmi uz personas sociālās funkcionēšanas spējām.

  • Tehnisko palīglīdzekļu pakalpojumi ir pasākumu kopums, kas nodrošina personas funkcionālo novērtēšanu, tehnisko palīglīdzekļu izgatavošanu, regulēšanu, lietošanas apmācību, remontu un nodrošināšanu, kā arī piegādi personas dzīvesvietā.

piemērs Persona ar anatomiskiem defektiem var saņemt protēzi vai ortopēdiskos apavus.

Vairumā gadījumu šiem sociālajiem pakalpojumiem, it īpaši sociālās aprūpes pakalpojumiem, ir būtiska nozīme kontekstā ar attiecīgās personas tiesībām uz veselību. Personas tiesības saņemt sociālos pakalpojumus noteiktās dzīves situācijās var būt svarīga daļa no cilvēka tiesībām uz veselību.

Par šo sadaļu

Šajā sadaļā var uzzināt, kas ir sociālā aprūpe, kā tā ir saistīta ar personas veselību un kādi personai slimības, vecuma vai invaliditātes dēļ nepieciešamie sociālie pakalpojumi Latvijā tiek regulēti valsts līmenī un finansēti no valsts budžeta līdzekļiem.

Resursi

Atjaunots 08/04/2024