Paliatīvā un hospisa aprūpe

Paliatīvā aprūpe ir starpdisciplināra, holistiska ar terminālu slimību sirgstošu pacientu aprūpe, kas koncentrēta uz sāpju un citu mokošu simptomu kontroli. Hospisa aprūpe ir koncentrēta uz to, lai nedziedināmi slimiem pacientiem viņu dzīves pēdējā posmā mazinātu ciešanas, sāpes un citus mokošus simptomus. Gan paliatīvās, gan hospisa aprūpes mērķis ir uzturēt pēc iespējas labāko pacienta dzīves kvalitāti.

Kas ir paliatīvā aprūpe?

Paliatīvā aprūpe ir starpdisciplināra, holistiska ar dzīvību ierobežojošām (terminālām), neārstējamām slimībām sirgstošu pacientu aprūpe. Tās mērķis ir novērst vai atvieglot ar slimību saistītās ciešanas.

Paliatīvā aprūpe ietver:

  • sāpju un citu mokošu simptomu mazināšanu un personas ārstēšanu, ciktāl tā iespējama
  • psiholoģisko, sociālo un garīgo atbalstu
  • atbalstu mirušā pacienta ģimenei sēru periodā pēc tuvinieka zaudējuma

Paliatīvās aprūpes mērķis ir saglabāt iespējami labāko pacienta dzīves kvalitāti un atbalstīt pacienta ģimeni viņam atlikušajā dzīves laikā.

Tiesības saņemt paliatīvo aprūpi

Paliatīvā aprūpe var tikt sniegta pacientiem ar tādām terminālām slimībām kā, piemēram, HIV infekcija vai ļaundabīgi audzēji.

piezīme No pacienta līdzmaksājuma tiek atbrīvotas personas, kuras saņem paliatīvo aprūpi ārstniecības iestādē vai paliatīvo aprūpi, ko sniedz ģimenes ārsts mājas vizītes laikā.

Paliatīvās aprūpes pakalpojumi

Latvijā paliatīvā aprūpe pacientiem var tikt nodrošināta:

  • ārstniecības iestādē
  • ambulatorā veidā ģimenes ārsta uzraudzībā, viņam ierodoties mājas vizītēs

Saskaņā ar jaunākajiem grozījumiem Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā valsts paliatīvās aprūpes pakalpojumus nodrošinās, šim nolūkam izmantojot mobilās komandas, kas attiecīgos pakalpojumus sniegs pacienta dzīvesvietā, turklāt likums paredz arī sociālo aprūpi, tehnisko palīglīdzekļu nodrošināšanu un psihosociālo rehabilitāciju. Psihosociālā rehabilitācija tiks nodrošināta arī vienā mājsaimniecībā ar attiecīgo pacientu dzīvojošajām personām, viņa radiniekiem un citām pacienta aprūpē iesaistītajām personām.

Kas ir hospisa aprūpe?

Hospisa aprūpe ir koncentrēta uz nedziedināmi slima pacienta ciešanu, sāpju un citu mokošu simptomu mazināšanu, kā arī viņa emocionālo un garīgo vajadzību apmierināšanu viņa dzīves pēdējā posmā. Latvijā hospisa aprūpe var tikt nodrošināta personām ar paredzamo mūža ilgumu līdz sešiem mēnešiem.

Hospisa aprūpi var uzskatīt par paliatīvās aprūpes pēdējo posmu, kad ir īpaši svarīgi nodrošināt tādu pieeju, kas atbilst katras aprūpējamās personas dzīves kvalitātes standartiem.

Lielākā daļa pacientu attiecīgo aprūpi saņem savās mājās, lai gan hospisa aprūpe dažkārt var tikt nodrošināta ārstniecības iestādēs vai īpašās hospisa iestādēs.

Līdz šim Latvijā hospisa aprūpe parasti tika nodrošināta uz brīvprātības pamatiem.

Resursi

Atjaunots 08/04/2024