Kad ierodaties uz tās valsts robežas, kurā vēlaties lūgt starptautisko aizsardzību, jums nekavējoties tiek piešķirtas noteiktas tiesības.

Tiesības netikt atgrieztam

Vissvarīgākās tiesības, kas jums kā patvēruma meklētājam ir, ir tiesības netikt atgrieztam vajāšanas vietā, ko sauc par neizraidīšanas principu. Šīs tiesības izriet no 1951. gada Bēgļu konvencijas, kas aizliedz bēgļa izraidīšanu uz teritorijām, kur viņu dzīvība vai brīvība būtu apdraudēta viņu rases, reliģijas, tautības, piederības noteiktai sociālajai grupai vai politisko uzskatu dēļ. Tas attiecas uz patvēruma meklētājiem valsts teritorijā, uz robežas vai tranzīta zonā.

Šis princips ir atspoguļots arī vairākos citos starptautiskos cilvēktiesību dokumentos, piemēram, Eiropas Cilvēktiesību konvencijā. Spīdzināšanas vai necilvēcīgas vai pazemojošas izturēšanās vai sodīšanas aizliegums ietver arī neizraidīšanu, kas nozīmē, ka valsts nevar atgriezt personu uz valsti, ja ir pamats uzskatīt, ka personai draud reāls spīdzināšanas vai necilvēcīgas vai pazemojošas izturēšanās vai soda risks tajā valstī.

Kad tiesības rodas?

Šis princips jūs aizsargā arī tad, ja neesat skaidri lūdzis patvērumu. Saskaņā ar ES un Latvijas tiesību aktiem iestādēm robežšķērsošanas vietās ir proaktīvi jāidentificē potenciālie patvēruma meklētāji. Ja ir pazīmes, ka persona varētu vēlēties iesniegt starptautiskās aizsardzības pieteikumu, iestādēm jāsniedz informācija par iespēju to izdarīt.

piemērs Lietā Hirsi Jamaa un Citi pret Itāliju Eiropas Cilvēktiesību tiesa nosodīja Itālijas varas iestāžu jūrā pārtverto migrantu piespiedu atgriešanos. Tiesa apstiprināja, ka neizraidīšanas pienākums rodas ne tikai formālu patvēruma pieprasījumu gadījumos – ņemot vērā situāciju Lībijā, kur sistemātiski tiek pārkāptas cilvēktiesības, valsts iestāžu uzdevums bija ieviest iespēju pieteikties patvēruma saņemšanai.

Citas tiesības

Turklāt jums ir šādas pamattiesības uz robežas vai tranzīta zonā:

  • tiesības saņemt informāciju un tās tulkojumu, lai atvieglotu piekļuvi patvēruma procedūrai
  • tiesības saņemt konsultācijas no attiecīgajām organizācijām vai juristiem, kuriem valstij jānodrošina piekļuve robežšķērsošanas punktos
  • uz cienīgiem apstākļiem un aizsardzību pret nelikumīgu aizturēšanu

Kādas cilvēktiesības varētu tikt pārkāptas?

Ja esat aizturēts robežšķērsošanas vietā, bet neatbilstoši likumīgam pamatojumam un/vai necilvēcīgos apstākļos, tā rezultātā var tikt pārkāptas personas tiesības uz brīvību un drošību, kā arī spīdzināšanas un necilvēcīgas izturēšanās aizliegums.

piemērs Četri Somālijas patvēruma meklētāji ieradās Parīzes lidostā, paziņojot, ka ir aizbēguši no savas izcelsmes valsts, jo viņus vajājis pie varas esošais režīms. Robežpolicija atteicās viņus ielaist Francijas teritorijā, un viņi divdesmit dienas tika turēti lidostas tranzīta zonā un pēc tam izraidīti. Eiropas Cilvēktiesību tiesa konstatēja, ka uz patvēruma meklētājiem Parīzes lidostas tranzīta zonā attiecas Francijas tiesību akti un viņu turēšana tur ir līdzvērtīga brīvības atņemšanai. Tiesa konstatēja Eiropas Cilvēktiesību konvencijas 5. panta (tiesības uz brīvību un drošību) pārkāpumu.

Uzziniet vairāk par aizturēšanu.

Kā sūdzēties

Ja uzskatāt, ka uz robežas tiek pārkāptas jūsu kā patvēruma meklētāja tiesības, varat iesniegt sūdzību augstākstāvošajām iestādēm Valsts robežsardzē vai Administratīvajā tiesā. Lasiet vairāk par sūdzību iesniegšanas procedūru.

Resursi

Atjaunots 30/05/2023