Piekļuve patvēruma procedūrai, šķērsojot Latvijas – Baltkrievijas robežu

No 2021. gada augusta pašvaldībām pie Latvijas – Baltkrievijas robežas izsludināta ārkārtas situācija ar īpašu tiesisko režīmu, kas ierobežo piekļuvi patvērumam.

Saskaņā ar Rīkojumu Nr.518 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”, valsts iestādēm nav atļauts pieņemt patvēruma lūgumus pašvaldībās, kurās izsludināta ārkārtējā situācija. Vienīgie izņēmumi, kur var lūgt patvērumu, ir oficiālie robežšķērsošanas punkti, kā arī aizturēto ārzemnieku centrs Daugavpilī. Rīkojums arī pilnvaro Valsts robežsardzes un citas amatpersonas pielietot spēku, lai nepieļautu cilvēku iekļūšanu Latvijas teritorijā un liktu viņiem atgriezties Baltkrievijas teritorijā.

Ārkārtas pasākumu piemērošana praksē

Praksē ārkārtas situācijas regulējums nozīmē, ka ikvienu personu, kas neregulāri šķērso Latvijas robežu no Baltkrievijas, var atgriezt Baltkrievijā bez rakstiska atgriešanas lēmuma. Un pat tad, ja viņi lūgs patvērumu, tas netiks ņemts vērā. Tas neattiecas uz gadījumiem, kad persona lūdz patvērumu oficiālā robežšķērsošanas vietā Silenē vai Pātarniekos.

Taču, tā kā Latvijai joprojām ir saistošas starptautiskās cilvēktiesības, Valsts robežsardzei pirms personas atgriešanas Baltkrievijā ir jāizvērtē arī individuāli apstākļi. Ja Valsts robežsardze nolems, ka var notikt smags cilvēktiesību pārkāpums, viņi var pieņemt lēmumu neatgriezt personu uz Baltkrieviju. Šāds lēmums var tikt pieņemts humānu apsvērumu dēļ, t.i., ja ārzemnieks ir slims, ja iesaistīti bērni vai citas neaizsargātas grupas utt. Šādā gadījumā persona tiks aizturēta un nogādāta aizturēto ārzemnieku centrā Daugavpilī, kur tālāk ir iespējams lūgt patvērumu. Pēc tam patvēruma piešķiršanas procedūra būs tāda pati kā visiem pārējiem, kas lūguši patvērumu Latvijā.

Kādas cilvēktiesības varētu tikt pārkāptas?

Iespējams, ka Jūsu atgriešana Baltkrievijā bez individuāla novērtējuma var pakļaut jūs riskam, ka tiks pārkāptas jūsu tiesības uz dzīvību vai tiesības uz brīvību no spīdzināšanas vai necilvēcīgas vai pazemojošas izturēšanās vai kolektīvās atgriešanas aizlieguma. Šos pārkāpumus var izraisīt necienīgi dzīves apstākļi vai neizraidīšanas principa neievērošana (tiekat nosūtīts atpakaļ uz valsti, kurā jūs saskaraties ar vajāšanu).

Turklāt, ieceļojot Latvijas teritorijā, pat tad, ja piekļuve patvērumam tiek liegta, jums joprojām ir savas tiesības. Eiropas Cilvēktiesību tiesa lietā H.M.M. un Citi pret Latviju (pieteikums Nr. 42165/21), nolēma piemērot 39. pantu (pagaidu pasākumi) un pieprasīt, lai Latvijas iestādes nodrošina visiem pieteikuma iesniedzējiem pārtiku, ūdeni, apģērbu, atbilstošu medicīnisko aprūpi un, ja iespējams, pagaidu pajumti.

Kā sūdzēties

Tā kā ārkārtas situāciju regulē Ministru kabineta rīkojums, jums ir tiesības sūdzēties par atgriešanu vai to, ka jums ir liegta piekļuve patvērumam. To var izdarīt saskaņā ar Administratīvā procesa likumu. Tomēr praksē, ņemot vērā, ka atgriešana var būt tūlītēja, jums tas var būt jādara pēc tam, kad esat atgriezies Baltkrievijā. Ja atrodaties Latvijas teritorijā netālu no Baltkrievijas robežas, varat arī sūdzēties Eiropas Cilvēktiesību tiesā un pieprasīt pagaidu pasākumus saskaņā ar 39. pantu. Tiesa var nolemt, ka jūs varat palikt Latvijā uz noteiktu laiku.

Resursi

Atjaunots 30/05/2023