Kā apstrīdēt netaisnīgu izraidīšanu?

Pirms personas izraidīšanas no Latvijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei vai Valsts robežsardzei ir jāpieņem atbilstošs lēmums. Personai var tikt izsniegts izbraukšanas rīkojums, kurā būs noteikts tā brīvprātīgas izpildes termiņš, vai arī būs pieņemts lēmums par piespiedu izraidīšanu, kas var tikt izpildīts nekavējoties. Lēmums par piespiedu izraidīšanu parasti ietver arī ieceļošanas aizliegumu uz noteiktu laiku. Reizēm šāds aizliegums var būt ietverts arī izbraukšanas rīkojumā. Ja uzskatāt, ka izbraukšanas rīkojums vai lēmums par piespiedu izraidīšanu un tajos ietvertais ieceļošanas aizliegums pārkāpj jūsu tiesības, varat vispirms to apstrīdēt tās iestādes vadītājam, kas lēmumu pieņēma, bet pēc tam vērsties administratīvajā tiesā Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā.

svarīgi Izbraukšanas rīkojuma vai lēmuma par piespiedu izraidīšanu pārsūdzēšana automātiski neaptur izraidīšanu. Taču saskaņā ar Administratīvā procesa likumu personai ir iespēja tiesai lūgt lēmuma darbības apturēšanu, proti, lai izraidīšana nenotiktu, līdz nav beidzes tiesas process.

Termiņš

Atbilstoši Imigrācijas likumam izbraukšanas rīkojumu un lēmumu par piespiedu izraidīšanu septiņu dienu laikā pēc tā paziņošanas var apstrīdēt attiecīgās iestādes vadītājam. Iestādes vadītāja lēmumu pēc tam septiņu dienu laikā no tā paziņošanas var pārsūdzēt administratīvajā tiesā.

Nodevas

Par apelācijas sūdzības iesniegšanu administratīvajā tiesā ir jāmaksā valsts nodeva – 30 EUR. Ja persona vēlas lūgt pagaidu aizsardzību, piemēram, lēmuma darbības apturēšanu vai pēc tam iesniegt blakus sūdzību vai kasācijas sūdzību, tai var nākties maksāt papildu nodevas. Persona, kura nevar atļauties šīs nodevas samaksāt, var lūgt atbrīvojumu no tām.

Pieteikuma tiesai saturs

Administratīvā procesa likumā ir sniegti norādījumi par pieteikuma saturu un sūdzībā iekļaujamo informāciju. Pieteikums tiesai jāiesniedz latviešu valodā. Lai persona  varētu kvalitatīvi iesaistīties tiesas procesā, tai  ir paredzēta iespēja pieteikties uz bezmaksas, proti, valsts nodrošinātu juridisko palīdzību. Lasiet par to, kā pieteikties valsts nodrošinātai juridiskajai palīdzībai tiesas procesā.

Pēc sprieduma

Ja pieteikums tiks apmierināts, Administratīvā rajona tiesa izbraukšanas rīkojumu, lēmumu par piespiedu izraidīšanu un/vai ieceļošanas aizliegumu atcels. Ja tiesas process Administratīvajā rajona tiesā būs nesekmīgs, personai ir iespēja Administratīvās rajona tiesas spriedumu pārsūdzēt Augstākajā tiesā.

Pēc Augstākās tiesas sprieduma personai var būt iespēja iesniegt pieteikumu Eiropas Cilvēktiesību tiesā, piemēram, tādā gadījumā, ja izraidīšanas rezultātā tiktu pārkāpts spīdzināšanas aizliegums. Lasiet vairāk par to, kā vērsties Eiropas Cilvēktiesību tiesā.

Resursi

Atjaunots 31/05/2023