Īpašas tiesības, brīvība un aizsardzība

Plašsaziņas līdzekļiem ir piešķirtas īpašas tiesības, brīvība un aizsardzība, jo demokrātiskā sabiedrībā tie pilda “sargsuņa” uzdevumu.

Plašsaziņas līdzekļiem demokrātiskā sabiedrībā ir jāpilda “sabiedrības sargsuņa” uzdevums. Tas nozīmē, ka plašsaziņas līdzekļu uzdevums ir informēt sabiedrību par to interesējošiem jautājumiem, veicināt publiskas debates un pārdomas. Lai plašsaziņas līdzekļi veiktu šo uzdevumu, tiem nodrošināta īpaša aizsardzība un īpašas tiesības.

Reportāžas par sabiedrību interesējošiem jautājumiem

Sabiedrībai ir tiesības saņemt informāciju par to interesējošiem jautājumiem. Terminam sabiedrības intereses nav stingri noteiktas definīcijas, un šīs intereses  zināmā mērā ir atkarīgas no konkrētā temata un konteksta.

piemērs Sabiedrību interesējoši jautājumi pilnīgi noteikti ir tas, ka ministrs ļaunprātīgi izmanto savas pilnvaras, ietekmējot publiskā iepirkuma konkursa rezultātus, sabiedrībā vērojamā spriedze starp dažādām etniskajām vai reliģiskajām grupām un policijas pieļautās kļūdas, piemēram, slepkavības lietas izmeklēšanā.

Aizsardzība

Kad žurnālisti veido reportāžas par sabiedrību interesējošiem jautājumiem, viņiem ir  nodrošināta visaugstākā līmeņa aizsardzība. Tas nozīmē, ka viņiem ir lielāka brīvība kritizēt un sniegt vairāk tādas informācijas, kuras publiskošana citkārt būtu uzskatāma par personas tiesību pārkāpumu.

Lai gan pat šādos gadījumos preses brīvība nav neierobežota, tomēr ikviens potenciālais ierobežojums ir ļoti stingri izvērtējams. Plašsaziņas līdzekļu aizsardzība ir nesaraujami saistīta ar profesionālās uzvedības normām, proti, pienākumiem un atbildību, kas, tiem pašiem ir jāievēro.

Reportāžas par citiem jautājumiem

Plašsaziņas līdzekļu tiesības tiek aizsargātas arī tad, ja tie ziņo par tādām lietām, kas netiek uzskatītas par sabiedrības interešu jautājumiem, piemēram, ja tie gādā par sabiedrības izklaidi. Taču šādos gadījumos daudz lielākā mērā ir ierobežota plašsaziņas līdzekļu brīvība kritizēt vai sniegt tādu informāciju, kuras publiskošana var  pārkāpt citu personu tiesības, piemēram, tiesības uz privāto dzīvi, jo šāda informācija nav saistīta ar sevišķi svarīgām sabiedrības interesēm. Uzziniet vairāk par privātās dzīves reportāžām.

Resursi

Atjaunots 06/09/2021