Tiesas procesu bērns var uztvert kā kaut ko īpaši biedējošu. Tādēļ ir noteiktas īpašas prasības, kas jāievēro tiesas procesā, ja tajā ir iesaistīts bērns. Šo prasību mērķis ir nodrošināt to, ka ikvienā gadījumā tiek ievērotas bērna vislabākās intereses.

Tiesas procesa uzsākšana

Bērns nevar ierosināt tiesas procesu, nedz arī patstāvīgi piedalīties tajā pirms pilngadības sasniegšanas. Bērnu pārstāv viņa likumīgais pārstāvis, parasti viens no viņa vecākiem vai ieceltais aizbildnis. Tomēr izņēmuma gadījumos likums pieļauj to, ka bērns pats iesniedz pieteikumu tiesai un procesā piedalās patstāvīgi, tas ir, neatkarīgi no viņa likumīgajiem pārstāvjiem. 

piemērs Bērns, kurš sasniedzis 15 gadu vecumu, var vēlēties mainīt savu vārdu. Ja dzimtsarakstu nodaļa ir atteikusies viņa izraudzīto vārdu reģistrēt, bērns var iesniegt pieteikumu administratīvajā tiesā.

Tiesības tikt uzklausītam tiesā

Bērnam ir tiesības tikt uzklausītam visās tiesu iestādēs lietās, kas skar viņa intereses, arī tādās lietās, kuras ierosinātas pēc citu personu, nevis bērna vai viņa likumīgā pārstāvja pieteikuma. Tiesa ņems to vērā un katrā konkrētajā gadījumā novērtēs bērna vislabākās intereses. Uzziniet vairāk par tiesībām tikt uzklausītam.  

Slēgtās tiesas sēdes

Tiesas sēdes parasti ir atklātas, lai tiktu nodrošināta tiesu darba pārskatāmība un tiesu lēmumu pieejamība nopietnai sabiedrības kontrolei. Tomēr tiesas sēdes var pasludināt par slēgtām, lai aizsargātu leģitīmas intereses, piemēram, bērna intereses.

Latvijā tiesas sēdes, kas saistītas ar vecāku aizgādību un saskarsmes tiesībām, paternitātes noteikšanu, bērna prettiesisku pārvietošanu uz citu valsti, kā arī adopciju, vienmēr ir slēgtas. Tiesa par slēgtas sēdes rīkošanu vararīdzan lemt pēc savas iniciatīvas vai pēc vecāka/ieceltā aizbildņa pieprasījuma gadījumā, kad nepieciešams aizsargāt bērna intereses.  

piemērs Tiesa var izlemt par slēgtas sēdes noturēšanu, ja bērns, kurš izdarījis noziedzīgu nodarījumu vai administratīvu pārkāpumu, vēl nav sasniedzis 16 gadu vecumu vai ja cietušais ir nepilngadīgs.

Uzziniet vairāk par atklātību un slēgtām tiesas sēdēm kā izņēmumu administratīvajā, civilajā, kriminālajā un administratīvo pārkāpumu procesā. 

Paātrinātās procedūras

Lietas, kas skar bērna tiesības un intereses, ir jāizlemj pēc iespējas ātrāk, un tās ir prioritāras salīdzinājumā ar citām lietām. Tas pats attiecas arī uz tiesas nolēmumu izpildi.

piemērs Spriedums, kas saistīts ar vecāku saskarsmes tiesību īstenošanu, ir jāpieņem un jāizpilda tik drīz, cik vien tas iespējams, jo pārāk ilga atšķirtība var novest pie neatgriezeniskas vecāku un bērnu savstarpējo attiecību iziršanas. Kriminālprocesam pret nepilngadīgo arī jābūt prioritāram salīdzinājumā ar lietām, kurās apsūdzēti pieaugušie.

Uzziniet vairāk par administratīvā, civilā, kriminālā un administratīvo pārkāpumu procesa ilgumu.

Nepilngadīgo liecinieku pratināšana

Īpašas prasības attiecas uz bērna kā liecinieka pratināšanu tiesā. 

Tiesa var nolemt, ka bērns tiks pratināts sava pārstāvja (vecāka vai ieceltā aizbildņa) vai citas likumā speciāli norādītas personas, piemēram, bērnu tiesību speciālista, psihologa vai skolotāja, klātbūtnē. 

piemērs Tiesa var nolemt, ka bērna pārstāvja vai speciālista klātbūtne ir nepieciešama, gadījumā, kad bērns vēl ir mazs vai viegli ievainojams. 

Ja tas nepieciešams un var palīdzēt objektīvi noskaidrot lietas apstākļus, atsevišķas personas var tikt lūgtas atstāt tiesas zāli uz bērna pratināšanas laiku.

Vairāk par nepilngadīgu liecinieku pratināšanu tiesā uzziniet Civilprocesa likumā un Administratīvā procesa likumā

Resursi

Atjaunots 30/06/2020