Katram bērnam ir tiesības tikt uzklausītam jebkurā iestādē un tiesā, kur tiek izskatīti jautājumi, kas skar viņa intereses. Tādējādi tiek nodrošināta bērna vislabāko interešu ievērošana katrā konkrētajā gadījumā.

Bērna viedokļa nozīme

Bērna viedoklim var būt izšķiroša nozīme lēmuma pieņemšanas procesā. Kompetentā iestāde vai tiesa katrā konkrētajā gadījumā ņems vērā un novērtēs bērna vislabākās intereses

piemērs Bērns, kas ir sasniedzis 12 gadu vecumu, tiek uzklausīts tiesā adopcijas lietās. Bērna iebildumi pret konkrētiem adoptētājiem vai pēc adopcijas iespējamo nošķiršanu no māsām vai brāļiem ir ļoti svarīgi. 

Bērna viedoklis ne vienmēr būs izšķirošs tad, kad viņa vēlmes nesakrīt ar viņa vislabākajām interesēm. Tomēr valsts iestādes lēmumam, ja tas ir bērna viedoklim pretējs, jābūt ļoti labi pamatotam.

piemērs Ja ir nopietnas aizdomas, ka vecāki ir un būs vardarbīgi vai nevērīgi pret savu bērnu, iestāde var lemt par bērna nošķiršanu no ģimenes pat tad, ja bērns vēlas palikt pie saviem vecākiem.

Tiesības tikt uzklausītam

Bērna viedokli var noskaidrot, uzklausot viņu tieši. Ja tas nav iespējams, bērnu var uzklausīt ar viņa pārstāvja, piemēram, vecāka vai ieceltā aizbildņa, starpniecību gadījumos, kad likums šādu starpniecību pieļauj. 

Bērnam ir tiesības tikt uzklausītam bāriņtiesā un visās tiesu iestādēs lietās, kas skar viņa intereses. Procesi, kuros parasti bērns tiek uzklausīts, ir saistīti ar:

  • vecāku aizgādību, tās pārtraukšanu vai atņemšanu
  • vecāku saskarsmes tiesībām un to ierobežošanu
  • bērna atgriešanos ģimenē pēc nošķiršanas no tās 
  • bērna atgriešanos ģimenē pēc prettiesiskas pārvietošanas uz citu valsti
  • adopciju

Nosacījumi & ierobežojumi

Tiesības tikt uzklausītam nav absolūtas. No valsts iestādēm vai tiesām nevar prasīt, lai bērns jebkurā gadījumā tiktu uzklausīts personīgi, jo šī iespēja ir atkarīga no katra konkrētā gadījuma, kā arī konkrētā bērna vecuma un brieduma

piemērs Lietās, kas saistītas ar vecāku aizgādību un saskarsmes tiesībām, tiesa uzklausa bērnu, ja viņš ir pietiekami nobriedis, lai varētu formulēt savu viedokli. Sevišķi svarīgi ir ņemt vērā pusaudža uzskatus un vēlmes. 

Atsevišķās situācijās bērna tieša uzklausīšana un pratināšana var nebūt piemērota vai pat pakļaut riskam viņa emocionālo stabilitāti un veselību. Tādēļ tiešas bērna viedokļa uzklausīšanas vietā kā pierādījums var tikt izmantots eksperta viedoklis par bērna uzskatiem. Šādos gadījumos eksperts tiekas ar bērnu, lai noskaidrotu viņa viedokli. 

piemērs Eksperta, piemēram, psihologa, atzinums var tikt izmantots, ja bērns ir cietis no vardarbības vai seksuālas izmantošanas un tieša nopratināšana var apdraudēt viņa emocionālo stabilitāti. Tāpat eksperta atzinumu var lūgt, lai noskaidrotu prettiesiski uz citu valsti pārvietota bērna viedokli par viņa iespējamo atgriešanos.

Resursi

Atjaunots 26/04/2018