Diskriminācija var izpausties nevēlamas rīcības vai attieksmes veidā – kā personas aizskaršana.

Personas aizskaršana ir tāda nevēlama pret konkrētu personu vērsta attieksme vai rīcība, kuras rezultātā tiek aizskarta šīs personas cieņa vai vide ap šo personu kļūst biedējoša, naidīga, pazemojoša vai agresīva. Seksuāla aizskaršana ir nevēlama fiziska, vārdiska vai citāda seksuāli orientēta aizskaršana.

Lai konstatētu, ka konkrēta attieksme vai rīcība ir atzīstama par personas aizskaršanu, ir svarīgs nevis aizskārēja nolūks, bet gan tas, kā cietušais uztvēris attiecīgo pret viņu vērsto attieksmi vai rīcību. 

Par personas aizskārumu var tikt uzskatītas daudzas un dažādas izpausmes, tādas kā nevēlama fiziska rīcība; aizvainojoši, aizskaroši joki; personiski apvainojumi; nevēlamas piezīmes par personas izskatu, etnisko izcelsmi vai ģimenes stāvokli; izolēšana no kolēģiem; aizskaroša, seksuāla rakstura materiālu izplatīšana vai iebiedēšana.

piemērs Ja darbavietā tiek stāstītas aizskarošas anekdotes par noteiktas etniskas izcelsmes cilvēkiem, tas var novest pie personas aizskāruma. Seksuāla rakstura īsziņu sūtīšana kolēģim var tikt uzskatīta par seksuālu aizskaršanu.

Negatīvi komentāri par kāda cilvēka darbu, kas nekādā ziņā nav saistīti ar šī cilvēka personiskajām iezīmēm, nav uzskatāmi par personas aizskārumu.

piemērs Ar darbu saistītas e-pasta vēstules ar negatīvām piezīmēm par kādas personas paradumiem, ja tās uzrakstītas neitrālā formā un attiecas uz faktisko darbu izpildi, nepārkāpj personas aizskaršanas aizliegumu.

Resursi

Atjaunots 24/07/2019