Lai cilvēktiesību ierobežojums būtu likumīgs, tam jābūt nepieciešamam. Tas pirmkārt un galvenokārt nozīmē to, ka cilvēktiesības var tikt ierobežotas tikai svarīgu iemeslu jeb leģitīmu mērķu dēļ.

Iemesli, kas attaisno iejaukšanos cilvēktiesībās, parasti ir svarīgas sabiedrības intereses, piemēram, sabiedrības drošība un labklājība, veselība un morāle, nepieciešamība aizsargāt valsts drošību vai demokrātisko iekārtu, kā arī aizsargāt citu cilvēku tiesības un intereses.

Latvijas Republikas Satversmes 116. pants noteic, ka cilvēktiesības var tikt ierobežotas likumā noteiktajos gadījumos, lai aizsargātu citu cilvēku tiesības, valsts demokrātisko iekārtu un sabiedrības drošību, labklājību un morāli.

Starptautiskajos cilvēktiesību līgumos parasti ir minētas sabiedrības intereses, kuras var attaisnot dažu tiesību ierobežojumus.

piemērs Eiropas Cilvēktiesību konvencijas 10. pants garantē vārda brīvību. Tajā arī norādīts, ka šo pantu var attiecināt uz ierobežojumiem vai sodiem, kas noteikti likumā un ir nepieciešami demokrātiskā sabiedrībā valsts drošības, teritoriālās integritātes vai sabiedrības drošības interesēs, lai novērstu nekārtības vai noziedzību, aizsargātu veselību vai morāli, citu personu reputāciju vai tiesības, lai novērstu konfidenciāli saņemtas informācijas izpaušanu vai lai saglabātu tiesu varas autoritāti un objektivitāti.

Ja minētajā pantā leģitīmie mērķi nav norādīti, tas nenozīmē, ka dažus cilvēktiesību aspektus nevarētu ierobežot.

piemērs Ciktāl runa ir par tiesībām uz taisnīgu tiesu, starptautiskajos cilvēktiesību līgumos parasti nav minēti leģitīmie mērķi, kas var attaisnot šo tiesību ierobežojumus. Tomēr atsevišķus šīt tiesības aspektus var ierobežot. Piemēram, valsts var noteikt termiņus piekļuvei tiesai vai ierobežot tiesas sēdes publiskumu, lai nodrošinātu tiesas procesa efektivitāti vai aizsargātu cietušo tiesības.

Absolūtās tiesības nevar ierobežot nekad, pat tad, ja ir jāaizsargā sabiedrības intereses. Nekādi iemesli, pat ārkārtas situācija, nevar attaisnot absolūto tiesību pārkāpumus.

Uzziniet vairāk par absolūtajām tiesībām.

Pierādīšanas pienākums

Jebkuru cilvēktiesību ierobežojumu pamatošanas un leģitīmo mērķu izklāstīšanas pienākums gulstas uz valsti. Ja cilvēktiesību ierobežojumi likumā ir iekļauti ar vispārēju pasākumu palīdzību, tad likumdevējam ir pienākums izvērtēt attiecīgo ierobežojumu nepieciešamību, tostarp arī to leģitīmos mērķus. Ja tiek pieņemts individuāls lēmums, tajā jābūt pienācīgi atspoguļotiem ierobežojuma iemesliem.

Uzziniet vairāk par vispārējiem pasākumiem un individuāliem ierobežojumiem.

Resursi

Atjaunots 22/05/2023