Sievietes ir viena no personu grupām, uz kurām veselības aprūpes jomā attiecināmi īpaši aizsardzības pasākumi.

Diskriminācija dzimuma dēļ ir sistemātiska parādība, kas diemžēl ietekmē arī sieviešu veselības aprūpi, piemēram, pētījumos konstatēts, ka:

  • sievietēm diagnozes noteikšanas process mēdz ieilgt biežāk nekā vīriešiem
  • sievietes tiek ārstētas retāk nekā vīrieši
  • klīniskajos pētījumos sievietes bieži vien netiek ņemtas vērā, bet pastiprināta uzmanība tiek pievērsta pusmūža vīriešiem
  • sievietes var tikt pakļautas uz reproduktīvo funkciju vērstai vardarbībai

Lai nodrošinātu sieviešu reproduktīvās veselības aprūpi, kā arī cīnītos pret iespējamo ar dzimumu saistīto diskrimināciju, valstij jāveic papildu pasākumi sieviešu tiesību uz veselību aizsardzībai. Tādējādi sievietes ir viena no tām personu grupām, kurām arī Latvijas veselības aprūpes sistēmā ir piešķirta prioritāte.

Ginekoloģiskā aprūpe

Valstij jānodrošina ginekoloģiskās aprūpes pieejamība visām sievietēm.

Seksuālās un reproduktīvās veselības likums nosaka:

“Personai ir tiesības saņemt informāciju no ārstniecības personas par seksuālās un reproduktīvās veselības veicināšanas un aprūpes, dzemdību plānošanas un kontracepcijas pamatprincipiem.”

piezīme Latvijā ginekologi ir tiešās pieejamības speciālisti – to apmeklēšanai nav nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums.

Uz reproduktīvo funkciju vērsta vardarbība un aborts

Uz reproduktīvo funkciju vērsta vardarbība nozīmē to, ka sievietei liedz tiesības pašai pieņemt lēmumus par savu reproduktīvo veselību. Uz reproduktīvo funkciju vērsta vardarbība var izpausties dažādos veidos: kā piespiešana palikt stāvoklī/dzemdēt, kā ierobežota vai liegta piekļuve kontracepcijai, kā aborts vai piespiedu aborts.

Attiecībā uz sieviešu tiesībām pieņemt lēmumu par grūtniecību un abortu Konvencija par visu veidu sieviešu diskriminācijas izskaušanu liek valstij nodrošināt to, lai visām sievietēm būtu:

“(..) vienādas tiesības brīvi un atbildīgi lemt par savu bērnu skaitu un vecuma starpību, kā arī tiesības piekļūt informācijai, izglītībai un līdzekļiem, lai viņas varētu īstenot šīs tiesības”.

Latvijas Seksuālās un reproduktīvās veselības likums pieļauj grūtniecības pārtraukšanu pēc sievietes lūguma līdz 12. grūtniecības nedēļai. Pirms tam valstij vajadzētu nodrošināt sievietei iespēju saņemt ģimenes ārsta vai cita speciālista (psihoterapeita, ginekologa vai citas ārstniecības personas) konsultāciju.

piezīme Aborta veikšana ārpus slimnīcas, antisanitāros apstākļos, pret sievietes gribu un sievietes piespiešana taisīt abortu Latvijā ir kvalificējama kā noziedzīgs nodarījums.

Plašāku informāciju par reproduktīvajām tiesībām uzziniet šajā Gidā.

Vairāk par mākslīgo apaugļošanu uzziniet šajā Gidā.

Aizsardzība pirms un pēc dzemdībām

Grūtniecēm un sievietēm, kuras nesen dzemdējušas, ir tiesības uz šādu īpašu aizsardzību:

1. Valsts apmaksāta grūtniecības aprūpe, palīdzība dzemdībās un pēcdzemdību aprūpe

piezīme Kopš 2022. gada augusta epidurālo anestēziju dzemdību laikā visām Latvijā sociāli apdrošinātajām personām apmaksā valsts.

2. Atbrīvošana no pacienta līdzmaksājuma

3.  Pirmsdzemdību un grūtniecības un dzemdību atvaļinājums  

4. Maternitātes pabalsts

Uzziniet vairāk par piekļuvi veselības aprūpei grūtniecības un dzemdību laikā

Uzziniet vairāk par valsts atbalsta mehānismiem, kas paredzēti saistībā ar grūtniecību, bērna piedzimšanu un ģimeni.

Resursi

Atjaunots 21/07/2023