Personas ar invaliditāti var saskarties ar īpašām problēmām, īstenojot savas tiesības uz veselību. Tāpēc valstij ir pienākums nodrošināt personām ar invaliditāti īpašus atbalsta pasākumus, kas šīs problēmas novērstu.

Kas ir invaliditāte?

Invaliditātes likumā jēdziens “invaliditāte” ir definēts kā:

“ilgstoši vai nepārejoši ļoti smagi, smagi vai vidēji smagi funkcionēšanas ierobežojumi, kas ietekmē personas garīgās vai fiziskās spējas, darba spējas, pašaprūpi un integrāciju sabiedrībā”.

Konvencija par personu ar invaliditāti tiesībām norāda, ka invaliditāte var izpausties dažādos veidos – “fiziski, garīgi, intelektuāli vai maņu traucējumos”.

Nediskriminācija veselības aprūpē

Personām ar invaliditāti ir jābūt iespējai piekļūt veselības aprūpei bez diskriminācijas invaliditātes vai jebkāda cita iemesla dēļ.

Veselības aprūpes pieejamība un piemērotība

Medicīnas iestādēm jābūt pieejamām un piemērotām personām ar kustību traucējumiem  – šajās iestādēs jābūt, piemēram, ratiņkrēslu uzbrauktuvei, plašiem liftiem, personām ratiņkrēslā piemērotām vannas istabām u. c.

Īpašs atbalsts

Latvijā personas ar invaliditāti ir:

Invaliditāte ir liels izaicinājums jebkurai personai. Rehabilitācijas programmām vajadzētu būt koncentrētām ne tikai uz personas fizisko stāvokli, bet arī uz garīgo atbalstu.

Paredzama invaliditāte

Latvijas Ārstniecības likums noteic, ka viena no tām personu grupām, kurām Latvijas veselības aprūpes sistēmā piešķirta prioritāte, ir personas ar paredzamu invaliditāti.

Paredzama invaliditāte ir slimības vai traumas izraisīts funkcionēšanas ierobežojums, kas tādā gadījumā, ja nav nodrošināta pienācīga medicīniskā aprūpe, var novest pie invaliditātes. Personas ar paredzamu invaliditāti saņem individuālu rehabilitācijas plānu. Ja šādā plānā ir iekļauti valsts apmaksāti veselības aprūpes pakalpojumi, persona tos var saņemt ātrāk (noteiktā termiņā).

Resursi

Atjaunots 21/07/2023