Galvenā ar veselību saistītā problēma, kas apgrūtina cilvēka dzīvi cietumā, ir ierobežota (vai dažos gadījumos pat liegta) piekļuve savlaicīgai un pienācīgai medicīniskajai aprūpei. Ieslodzījums jau pats par sevi var negatīvi ietekmēt veselību.

Veselības aprūpe cietumā

Personu var ievietot cietumā:

  • ja tiesa to atzinusi par vainīgu noziegumā un piespriedusi tai cietumsodu vai
  • uz tiesas procesa laiku, kamēr nav pieņemts galīgais spriedums šīs personas lietā

Jebkurā gadījumā cietuma administrācijai jānodrošina, lai ieslodzītie (gan apcietinātie, gan notiesātie) saņemtu pienācīgu medicīnisko aprūpi. Medicīniskajam personālam ir jāsadarbojas ar ieslodzītajiem kā ar pacientiem, nevis kā ar ieslodzītajiem

Latvijā ieslodzītajiem ir tiesības uz šādiem valsts apmaksātiem veselības aprūpes pakalpojumiem:

  • lētākās, bet efektīvākas zāles

Vairāk par veselību cietumā un medicīnisko palīdzību aizturēšanas vai apcietinājuma laikā  uzziniet šajā Gidā.

Apstākļi cietumā

Apstākļiem ieslodzījumā vajadzētu būt tādiem, kas neatstāj negatīvu ietekmi uz ieslodzītā veselību, – šī prasība ietver higiēnu, atbilstošu uzturu un fizisko vingrinājumu iespējamību.

piemērs Ja ieslodzītajiem dod tikai vienu pilnu maltīti dienā, nedaudz maizes un tējas, tad tas tiek uzskatīts par nepietiekamu uzturu un ieslodzītā veselības apdraudējumu. Šāda izturēšanās pret ieslodzītajiem ir pretrunā ar spīdzināšanas un necilvēcīgas vai pazemojošas izturēšanās aizliegumu.

piemērs Apcietinātajiem un notiesātajiem pieaugušajiem ir tiesības uz ikdienas pastaigu, kuras ilgums nav mazāks par vienu stundu (un kuru ar ārsta ieteikumu var pagarināt līdz 1,5 stundām).

Vairāk par apstākļiem cietumā aizturēšanas vai apcietinājuma laikā uzziniet šajā Gidā.

Resursi

Atjaunots 21/07/2023