Diskriminācija nozīmē, ka pret personu bez objektīva iemesla izturas citādi nekā pret pārējām personām tādā pašā situācijā. Diskriminācija var tikt konstatēta arī tad, ja pret personām, kas atrodas būtiski atšķirīgās situācijās, bez objektīva iemesla izturas vienādi. Vienlīdzība un nediskriminācija ir aktuāla arī cilvēka veselības kontekstā.

Vienlīdzība un nediskriminācija veselības aprūpē

Nepamatota diskriminācija ir pretrunā ar vienlīdzīgas attieksmes principu. Diskrimināciju aizliedz starptautiskās konvencijas un nacionālie likumi. Nediskriminācija un vienlīdzība ir svarīga arī cilvēka veselības kontekstā.

Starptautiskā pakta par ekonomiskajām, sociālajām un kultūras tiesībām 12. pantā noteiktas:

"ikviena tiesības uz augstāko sasniedzamo fiziskās un garīgās veselības līmeni".

Tas nozīmē, ka visiem cilvēkiem vienādi un bez jebkādām atšķirībām ir jābūt pieejamai veselības aprūpei. Turklāt veselības aprūpes pakalpojumiem jābūt arī ekonomiski pieejamiem, lai medicīniskā palīdzība netiktu liegta cilvēkiem, kuru finanšu resursi ir ierobežoti.

Diskriminācijas iemesli veselības aprūpes kontekstā

Nepamatota diskriminācija bieži ir iespējama indivīda dzimuma, etniskās izcelsmes vai rases, vecuma vai sociālā statusa un tamlīdzīgu iemeslu dēļ. Ir daudz tādu iemeslu, no kuriem izriet cilvēku savstarpējās atšķirības un kuru dēļ kāds var tikt diskriminēts. Veselības aprūpes jomā ne pret vienu indivīdu nedrīkst izturēties sliktāk kā pret citiem cilvēkiem tikai tādēļ vien, ka viņš ir tāds, kāds ir.

Latvijas Pacientu tiesību likuma 3. panta 2. punktā noteikts:

«Nodrošinot pacienta tiesības, aizliegta atšķirīga attieksme atkarībā no personas rases, etniskās izcelsmes, ādas krāsas, dzimuma, vecuma, invaliditātes, veselības stāvokļa, reliģiskās, politiskās vai citas pārliecības, nacionālās vai sociālās izcelsmes, mantiskā vai ģimenes stāvokļa vai citiem apstākļiem.»

piemērs Reproduktīvās veselības aprūpē nav pieļaujama dzimuma diskriminācija. Atšķirīgas attieksmes piemērs ir gadījums, kad ārsts kritizē sievieti par to, ka viņa vēlas neplānotas grūtniecības pārtraukšanu.

Veselības stāvoklis kā diskriminācijas pamats

Personas veselības stāvoklis dažkārt var tikt izmantots kā diskriminācijas pamats – tas nozīmē, ka pret konkrēto personu tikai tās fiziskās vai garīgās veselības stāvokļa dēļ izturas citādi nekā pret pārējiem cilvēkiem.

piemērs Attieksme pret HIV pozitīviem cilvēkiem un personām ar garīga rakstura traucējumiem bieži vien mēdz būt aizspriedumaina.

Vairāk par diskriminācijas aizliegumu uzziniet šajā Gidā.

Resursi

Atjaunots 21/07/2023