Darba apstākļi var būtiski ietekmēt cilvēka veselību: šai ziņā būtiskākie faktori ir šādi: apgaismojums, gaisa kvalitāte un ventilācija, troksnis, psiholoģiskais stress, darba laiks u. c. Cilvēka tiesības uz veselību ir cieši saistītas ar tiesībām uz drošiem un veselībai nekaitīgiem darba apstākļiem.

Ikvienam ir tiesības uz drošiem un veselībai nekaitīgiem darba apstākļiem. Tas nozīmē, ka darba vietā ir jābūt maksimāli samazinātiem visiem tiem faktoriem, kas var radīt cilvēka veselības vai pat dzīvības risku.

Pie darba vietā iespējamiem veselības riskiem pieder ne tikai fiziskās drošības riska faktori (karstums, troksnis, bīstamas ķīmiskas vielas vai fizisku traumu iespējamība), bet arī psiholoģiskie un emocionālie riska faktori: stress un garas darba stundas.

Latvijas Darba aizsardzības likums garantē nodarbināto un pašnodarbināto personu drošību un veselības aizsardzību darbā. Tas nosaka tiesības un pienākumus darba aizsardzības jomā:

  • darba devējiem
  • darbiniekiem
  • pašnodarbinātām personām
  • valsts iestādēm

Saskaņā ar Latvijas Darba aizsardzības likumu darba devējam ir jānodrošina obligātā veselības pārbaude darbiniekiem, kuru veselību ietekmē/var ietekmēt darba apstākļi.

piezīme Globālā monitoringa ziņojumā “PVO/SDO kopējie novērtējumi par slimībām un traumām, kas saistītas ar darbu 2000–2016” atzīts, ka garas darba stundas (55 stundas nedēļā un vairāk) ir tas darba riska faktors, kas rada visvairāk veselības problēmu (visbiežāk insultu un sirds slimības).

Resursi

Atjaunots 21/07/2023