Dati par jūsu veselību (medicīniskie dati) ir jūsu privātās dzīves sastāvdaļa, un tos aizsargā tiesības uz privāto dzīvi. Šie dati tiek uzskatīti par sensitīviem, un tāpēc ir nepieciešami īpaši šo datu aizsardzības pasākumi.

Medicīniskie dati satur informāciju par personas veselības stāvokli un saņemto medicīnisko aprūpi. Apstrādājot personas veselības datus, tiek ierobežotas šīs personas tiesības uz privāto dzīvi, tāpēc personas datu apstrāde var tikt veikta tikai saskaņā ar likuma prasībām.

Attiecībā uz jūsu veselības datu aizsardzību ļoti svarīgi aspekti ir jūsu pašu tiesības piekļūt saviem medicīniskajiem dokumentiem un jūsu tiesības uz savu veselības datu konfidencialitāti.

Vairāk par medicīnisko datu veidiem uzziniet šajā Gidā.

Piekļuve saviem veselības datiem

Katrai personai ir tiesības saņemt informāciju par savu veselības stāvokli un tai sniegto veselības aprūpi.

Latvijas Pacientu tiesību likums ļauj vienu reizi bez maksas saņemt savu medicīnisko dokumentu izrakstu, norakstu vai kopiju.

piemērs Atsakoties personai izsniegt tās diagnostiskās izmeklēšanas rezultātu kopiju, tiek pārkāptas personas tiesības uz privāto dzīvi.

Ja persona uzskata, ka tās medicīniskajos dokumentos izdarītie ieraksti ir nepareizi vai neprecīzi, tā var pieprasīt attiecīgo datu labošanu vai dzēšanu.

Personas veselības datu konfidencialitāte un izpaušana

Jebkuras personas veselības dati ir glabājami, ievērojot to konfidencialitāti. Tas nozīmē, ka tos nevar nelikumīgi izpaust citām personām un iestādēm. Parasti personas veselības datu izpaušanai ir nepieciešama pašas personas rakstveida piekrišana.

piemērs Pēc tikšanās ar pacientu, proti, ar jums, ārsts iekāpj pārpildītā lifta kabīnē un sāk pētīt jūsu medicīniskos dokumentus tā, ka to saturu, ieskaitot jūsu vārdu, uzvārdu un diagnozi, var redzēt citas klātesošās personas. Ar šādu rīcību ārsts ignorē jūsu veselības datu konfidencialitāti un tādējādi pārkāpj jūsu tiesības uz privāto dzīvi.

Latvijas Pacientu tiesību likuma 10. panta 2. punktā noteikts:

“Informāciju par pacientu var izpaust tikai ar viņa rakstisku piekrišanu vai šajā likumā noteiktajos gadījumos.”

Veselības dati var tikt izpausti citām personām un iestādēm likumā īpaši paredzētos gadījumos.

piemērs Policija vai tiesa var piekļūt personas veselības datiem un tos izmantot noziegumu novēršanai vai izmeklēšanas veikšanai utt.

Vairāk par medicīnisko datu izpaušanu un paziņošanu uzziniet šajā Gidā.

Resursi

Atjaunots 21/07/2023