Tiesības uz veselību bieži vien saskaras ar tiesībām uz privāto dzīvi jautājumos, kas saistīti ar indivīda integritāti un autonomiju, it īpaši spēju pieņemt lēmumus attiecībā uz savu ķermeni un veselību.

Cilvēka fiziskā un morālā integritāte nozīmē pašnoteikšanos attiecībā uz savu ķermeni un veselību, kā arī aizsardzību pret valsts varas patvaļīgu iejaukšanos šajā sfērā. Savukārt personiskā autonomija ir cilvēka spēja pašam pieņemt lēmumus, tostarp arī lēmumus par savu ķermeni un veselību, un rīkoties saskaņā ar šiem lēmumiem. Abi šie jēdzieni ir īpaši svarīgi piespiedu un obligāto medicīnisko procedūru un personu reproduktīvo tiesību kontekstā.

Reproduktīvās tiesības

Personas tiesības pieņemt lēmumus par savas reproduktīvās veselības jautājumiem (piemēram, aborts, medicīniskā palīdzība, kontracepcija, sterilizācija, pirmsdzemdību pārbaude utt.) ir daļa no tiesībām uz privāto dzīvi.

Prettiesiski un nesamērīgi ierobežojot personas reproduktīvās tiesības, tiek aizskartas personas tiesības uz veselību un/vai tiesības uz privāto dzīvi.

piemērs Ja sievietei tiek liegta iespēja pārtraukt grūtniecību, kas apdraud viņas un/vai augļa veselību, tad tiek pārkāptas viņas tiesības uz privāto dzīvi.

Tomēr ne visi reproduktīvo tiesību ierobežojumi automātiski ir uzskatāmi par pārkāpumiem.

piemērs Sievietēm nedrīkst veikt sterilizāciju pirms 25 gadu vecuma sasniegšanas, bet šis ierobežojums nav automātiski uzskatāms par sieviešu tiesību pārkāpumu. Likums vispār neaizliedz sterilizāciju. Tas tikai nosaka saprātīgu vecuma ierobežojumu, lai nodrošinātu to, ka attiecīgo neatgriezenisko lēmumu var pieņemt tikai pietiekami nobriedušas personas.

Vairāk par reproduktīvajām tiesībām uzziniet šajā Gidā.

Piespiedu un obligātās medicīniskās procedūras

Pacientam jāsaņem tikai tāda ārstēšana, kurai viņš piekritis. Parasti pacientam ir tiesības atteikties no medicīniskās palīdzības jebkurā brīdī: gan pirms ārstēšanas, gan tās laikā. Piespiedu un obligātas medicīniskās procedūras var aizskart personas tiesības uz veselību un/vai tiesības uz privāto dzīvi.

Tomēr ne visos gadījumos, kad ir noteiktas piespiedu vai obligātas medicīniskās procedūras, var automātiski atzīt, ka tiek pārkāptas personu tiesības uz veselību un/vai tiesības uz privāto dzīvi.

piemērs Bērnu obligātā vakcinācija kā nosacījums uzņemšanai bērnudārzā nav bērnu tiesību pārkāpums, jo šāds pasākums var tikt noteikts pilnīgi likumīgi, lai aizsargātu gan viņu, gan arī citu cilvēku veselību.

Resursi

Atjaunots 07/11/2023