Kādi ir nosacījumi attiecībā uz tiesisku piespiedu ievietošanu garīgās veselības aprūpes iestādē?

Lēmums nepieskaitāmības vai ierobežotas pieskaitāmības stāvoklī esošu personu pret tās gribu ievietot garīgās veselības aprūpes iestādē ir ļoti nopietns fiziskās brīvības ierobežojums, kas tai var radīt dziļu nemiera un pazemojuma sajūtu.

Cilvēktiesības to definē kā aizturēšanu. Tādēļ šāds lēmums jāpieņem ļoti pārdomāti un tam jābūt tiesiskam. Tiesiskums nozīmē, ka piespiedu ievietošanai jābūt paredzētai likumā un izpildītai nepatvaļīgā veidā. Katrā konkrētajā gadījumā jāapsver, vai ievietošana patiešām ir nepieciešama un vai nav iespējams piemērot mazāku ierobežojumu.  

Ievietošana saskaņā ar likumu

Tiesiskums nozīmē, ka likums skaidri noteic, kādās situācijās personu var pret tās gribu ievietot garīgās veselības aprūpes iestādē. Likumā jābūt izskaidrotam šādas ievietošanas pamatam un skaidri noteiktai taisnīgai procedūrai. 

Latvijā personas piespiedu ievietošanai garīgās veselības aprūpes iestādē nepieskaitāmības vai ierobežotas pieskaitāmības dēļ jābūt saistītai ar krimināllietu, t.i., noziedzīgu nodarījumu, ko persona pastrādājusi. Piespiedu ievietošanai jābūt kriminālprocesa sastāvdaļai, un lēmums par to jāpieņem tiesai. Tāpēc šāda veida piespiedu ievietošanas pamati un procedūra ir izklāstīti Krimināllikumā un Kriminālprocesa likumā.

Nepatvaļīga ievietošana

Diemžēl nedz likums, nedz tajā noteiktā procedūra nevar nodrošināt to, ka jebkurā gadījumā attiecībā uz piespiedu ievietošanu pieņemtais lēmums būs pareizs. Papildus tam, ko paredz likums, piespiedu ievietošana nedrīkst būt patvaļīga. Lai tā nebūtu patvaļīga, ir jāņem vērā, vai:

  • persona patiešām ir nepieskaitāma vai ierobežoti pieskaitāma, vai to ir konstatējusi kompetenta iestāde un vai tam ir objektīvi pierādījumi;
  • persona sava garīgā stāvokļa un izdarītā noziedzīgā nodarījuma dēļ ir bīstama sabiedrībai;
  • lēmumā par piespiedu ievietošanu ir skaidri noteikts, kādā ziņā personas stāvoklis un pastrādātais noziedzīgais nodarījums atbilst obligātas ārstēšanas pamatiem;
  • persona ir nepieskaitāma vai ierobežoti pieskaitāma obligātās ārstēšanās rīkojuma izpildes laikā. Proti, ekspertīzes slēdziens nedrīkst būt novecojis;
  • iestādes nav rīkojušās negodprātīgi –  piespiedu ievietošana nav notikusi apslēptu vai neattaisnojamu iemeslu dēļ;
  • persona ir ievietota iestādē, kas patiešām paredzēta tādu cilvēku ārstēšanai, kuriem ir garīga rakstura traucējumi.  Latvijā šādas personas tiek ievietotas psihiatriskajā slimnīcā.   

Kādas cilvēktiesības varētu būt pārkāptas?

Ja jūs esat piespiedu kārtā ievietots garīgās veselības aprūpes iestādē bez likumīga pamata vai neatbilstoši Kriminālprocesa likumā noteiktajām procesuālajām prasībām, var būt pārkāptas jūsu tiesības uz brīvību un drošību.

Resursi

Atjaunots 08/11/2023