Jums ir tiesības uzdot jautājumus lieciniekiem, kuri liecina pret jums, un lūgt tiesu uzaicināt uz tiesas sēdi lieciniekus, kuri var liecināt jūsu labā. Jums un prokuroram jābūt iespējai šīs tiesības īstenot ar vienādiem noteikumiem.

Jums ir tiesības uzdot jautājumus ne tikai lieciniekiem, bet arī ekspertiem un cietušajiem, kas liecina jūsu lietā.

Liecinieka liecības pieņemšana un izvērtēšana

Liecības attiecināmība

Liecība, ko liecinieks sniedzis kriminālprocesā, ir pierādījums, tāpēc tai tāpat kā citiem pierādījumiem ir jāattiecas uz lietu un jābūt iegūtai likumīgā ceļā.

Tiesai ir pienākums izsaukt uz tiesas sēdi tikai tos lieciniekus, kuru liecības attiecas uz lietu. Tādēļ, ja vēlaties, lai uz tiesas sēdi tiek uzaicināts kāds konkrēts liecinieks, kas varētu liecināt jūsu labā, jums tiesai jāpaskaidro, kādēļ šī liecība ir svarīga jūsu lietā.

Ja esat sniedzis pietiekamu pamatojumu liecinieka uzaicināšanai, bet tiesa ir atteikusies viņu izsaukt, tai jānorāda atteikuma iemesli. Tiesai jānodrošina abu pušu liecinieku piedalīšanās tiesas procesā ar vienādiem noteikumiem. Jūsu tiesības būs pārkāptas, ja tiesa būs uzaicinājusi liecināt svarīgu prokurora piedāvātu liecinieku, bet atteikusies izsaukt jūsu ieteikto liecinieku, kura liecība konkrētajā lietā būtu tikpat svarīga.

Liecības ticamība

Kriminālprocesa likums paredz, ka tiesa var izvērtēt liecību ticamību. Izvērtēšanas procesā tiesa var ņemt vērā visus jūsu lietā zināmos faktus un apstākļus. Visas liecības to sniegšanas brīdī ir uzskatāmas par vienlīdz ticamām. Neviens liecinieks nav uzskatāms par uzticamāku nekā pārējie pirms tam, kad viņa sniegtā liecība ir individuāli izvērtēta.

Liecinieka neierašanās

Ja liecinieks, kuram vajadzēja liecināt pret jums, nav ieradies uz tiesas sēdi, viņa prombūtnei jābūt attaisnotai ar vērā ņemamiem iemesliem. Apsūdzības liecinieka neierašanās uz tiesas sēdi automātiski nenozīmē, ka ir pārkāptas jūsu tiesības uz taisnīgu tiesu. Taču tādā gadījumā, ja notiesājošs spriedums jūsu lietā būs balstīts uz tāda liecinieka liecību, kurš nav piedalījies tiesas sēdēs un kuram uzdot jautājumus jums nav bijusi iespēja, jūsu tiesības, visticamāk, būs pārkāptas. 

Ja liecinieks nav ieradies uz tiesas sēdi, valsts iestādēm ir jādara viss iespējamais, lai viņu atrastu un atvestu uz tiesu. Atsevišķos izņēmuma gadījumos, kad liecinieks nav atrodams, tiesa var izmantot tiesas procesā viņa iepriekš sniegtos paskaidrojumus, bet tikai tad, ja ir pārliecinājusies, ka tie ir pietiekami uzticami un saskan ar citiem pierādījumiem. Šī prasība ir vēl jo svarīgāka tad, ja šādam paskaidrojumam ir izšķiroša nozīme notiesājoša sprieduma taisīšanā.

Anonīmas liecības

Izņēmuma kārtā tiesas procesā var tikt izmantoti arī anonīmu liecinieku liecības. Šo liecinieku identitāte var būt aizklāta, ja ir apdraudēta viņu drošība vai ir citi pamatoti iemesli. Taču pat tad, ja liecinieks ir anonīms, jums jābūt iespējai apšaubīt viņa liecības un to ticamību. Tiesas atbildība par šādas iespējas nodrošināšanu jums ir sevišķi liela, ja anonīmā liecinieka sniegtajai liecībai ir izšķiroša nozīme jūsu lietā.

Resursi

Atjaunots 06/09/2021