Tiesvedība sākas ar brīdi, kad tiesa saņem jūsu lietas materiālus, un ilgst līdz brīdim, kad stājas spēkā galīgais spriedums pēdējā tiesas instancē.

Lēmumu un spriedumu pārsūdzēšana

Visi zemākas instances tiesas lēmumi un spriedumi ir pārsūdzami augstākas instances tiesā, ja vien Kriminālprocesa likums neparedz pretējo. Ļoti svarīgi ir ievērot pārsūdzēšanai noteiktos termiņus. Lēmumi un spriedumi ir pārsūdzami 10 dienu laikā no brīža, kad esat  tos saņēmis.

Sūdzības par tiesneša rīcību

Ja vēlaties sūdzēties par atsevišķām tiesneša darbībām (bet ne lēmumiem) jūsu lietā, jūs varat iesniegt sūdzību attiecīgās tiesas priekšsēdētājam.

piemērs Ja tiesas procesā tiesnesis attiecībā uz jums ir atļāvies izteikties necienīgi, jūs varat par to sūdzēties tiesas priekšsēdētājam.

Sūdzību iesniegšanas termiņi

Lielākajai daļai sūdzību ir noteikts iesniegšanas termiņš. Parasti tas ir noteikts likumā, turklāt tam jābūt norādītam arī pašā nolēmumā, kas var tikt pārsūdzēts. 

Tomēr atsevišķām sūdzībām nav noteikta iesniegšanas termiņa, jo apstākļus, par kuriem ir pamats sūdzēties, jūs varat konstatēt jebkurā tiesas procesa brīdī. Šādos gadījumos ir svarīgi sūdzību iesniegt nekavējoties pēc iespējamā jūsu tiesību pārkāpuma konstatēšanas. 

piemērs Ja tiesvedības laikā esat uzzinājis iemeslus, kuru dēļ tiesnesis jūsu lietā varētu nebūt objektīvs, jums par tiem jāziņo nekavējoties.

Saprātīgs procesa ilgums

Ja jums ir pamats domāt, ka tiesas procesa ilgums pārsniedz saprātīgas robežas, jums jāiesniedz sūdzība tiesas priekšsēdētājam. 

Ja tiesas process ir pārsniedzis saprātīgas robežas, jūs varat pieprasīt, lai notiesājoša sprieduma gadījumā tiesa to ņem vērā soda noteikšanā un samazina jums piespriesto sodu.

Resursi

Atjaunots 21/03/2016