Pirmstiesas process ir kriminālprocesa daļa, kas sākas līdz ar kriminālprocesa ierosināšanu un turpinās līdz lietas nodošanai iztiesāšanai. Pirmstiesas procesā jūsu lietu vada izmeklētājs vai prokurors.

Pirmstiesas procesā ir izšķiramas divas daļas: izmeklēšana un kriminālvajāšana.

Izmeklēšana

Izmeklēšana ir pirmā kriminālprocesa stadija. Tajā policija cenšas noskaidrot, kas īsti ir noticis konkrētajā lietā. Izmeklēšanu parasti veic policija vai izņēmuma gadījumos cita kompetenta iestāde, piemēram, prokuratūra vai specializēta korupcijas apkarošanas iestāde. Šajā stadijā par procesa virzību ir atbildīgs izmeklētājs, tādēļ visas sūdzības par izmeklēšanā iesaistīto personu darbību iesniedzamas procesa virzītājam – izmeklētājam.

piemērs Ja jums ir pamats domāt, ka eksperts ar savu rīcību pārkāpis jūsu tiesības, tad jums jāiesniedz sūdzība izmeklētājam, kurš ir atbildīgs par jūsu lietu.

Ja jums ir pamats domāt, ka pats izmeklētājs ar savu lēmumu vai rīcību pārkāpis jūsu tiesības, jums sūdzība jāiesniedz uzraugošajam prokuroram.

piemērs Ja izmeklētājs bez pamatota iemesla nav atļāvis jums piedalīties atsevišķās izmeklēšanas darbībās, jūs varat sūdzību par to iesniegt uzraugošajam prokuroram.

Kriminālvajāšana

Šajā stadijā lieta tiek sagatavota izskatīšanai tiesā, un šī stadija sākas ar apsūdzības izvirzīšanu. Kriminālvajāšanas stadijā par jūsu lietas virzību ir atbildīgs prokurors. Ja jums ir pamats domāt, ka atsevišķas prokurora darbības vai lēmumi ir nelikumīgi un pārkāpj jūsu tiesības, varat iesniegt sūdzību amatā augstākam prokuroram. Ja īsti nezināt, pie kura amatā augstāka prokurora vērsties, jūs varat nosūtīt sūdzību Latvijas Republikas Ģenerālprokuratūrai, kura to pārsūtīs atbildīgajam prokuroram.  

piemērs Ja prokurors jums nepamatoti liedzis piekļuvi lietas materiāliem, jūs varat iesniegt sūdzību amatā augstākam prokuroram vai Latvijas Republikas Ģenerālprokuratūrai.

Pārsūdzēšanas kārtība un termiņi

Visos lēmumos, kas ir pārsūdzami, jābūt noteiktai to pārsūdzēšanas kārtībai un termiņiem.

Parasti izmeklēšanas tiesneša lēmumi nav pārsūdzami. Taču, ja vēlaties sūdzēties par tiem vai par izmeklēšanas tiesneša rīcību, jums sūdzība jāiesniedz attiecīgās tiesas priekšsēdētājam.

svarīgi Ļoti svarīgi ir ievērot katra veida sūdzībai paredzēto iesniegšanas termiņu. Saskaņā ar Kriminālprocesa likumu izmeklētāja un prokurora lēmumi ir pārsūdzami 10 dienu laikā no lēmuma saņemšanas brīža. Ja vēlaties sūdzēties par atsevišķām izmeklētāja vai prokurora darbībām, jums sūdzība jāiesniedz 10 dienu laikā no brīža, kad esat par tām uzzinājis.

Resursi

Atjaunots 21/03/2016