Abas puses civilprocesā ir līdztiesīgas un tām ir vienlīdzīgas tiesības.

Pušu līdztiesība nozīmē to, ka tiesai jānodrošina abām pusēm vienlīdzīgas iespējas piedalīties tiesas procesā savu interešu aizsardzībai. Nevienu pusi nedrīkst nostādīt ievērojami sliktākā situācijā salīdzinājumā ar otru pusi.

piemērs Ja jūsu oponentam ir atļauts izteikt viedokli par kādu konkrētu pierādījumu, bet jums šāda iespēja tiek liegta, tas, visticamāk, būs pušu līdztiesības principa pārkāpums.

Līdztiesīgi, bet ne vienādi

Pušu līdztiesības princips nenozīmē, ka abu pušu apstākļiem jābūt pilnīgi vienādiem.

piemērs Ja jūsu oponentu tiesā pārstāv vairāki labi atalgoti juristi, tiesai nav pienākuma jums nodrošināt tikpat daudz juristu. Tomēr tiesai ir pienākums jums dot tādas pašas iespējas izteikt savus argumentus un tikpat ilgu laiku to izteikšanai kā otrai pusei.

Pušu līdztiesībai ir ļoti liela nozīme dažādos tiesas procesa aspektos. Piemēram, tiesai jādod abām pusēm vienādas iespējas iesniegt pierādījumus, apšaubīt otras puses iesniegtos pierādījumus un izteikt savus argumentus. Pušu līdztiesība ietver arī jūsu tiesības zināt par otras puses iesniegtajiem pierādījumiem un iepazīties ar tiem. Tas ir svarīgi, lai jūs varētu sagatavoties viedokļa izteikšanai par otras puses iesniegtajiem pierādījumiem vai to ticamības apšaubīšanai. 

Taču, iesniedzot pierādījumus tiesā, jums jāatceras, ka tiesa pieņems tikai tādus pierādījumus un liecības, kam ir nozīme konkrētajā lietā. Atsakoties pieņemt pierādījumus, kuri neattiecas uz nozīmīgiem lietas apstākļiem, tiesa nepārkāps pušu līdztiesības principu.

Resursi

Atjaunots 01/09/2021