Ja jums ir pamats domāt, ka valsts iestādes pieņemtais lēmums nav likumīgs, jums ir tiesības šo lēmumu pārsūdzēt administratīvajā tiesā. Lai vērstos tiesā, jums jāievēro noteiktas prasības, taču šīs prasības nedrīkst būt tik nesamērīgas, ka jūs tās nespētu izpildīt.

Jums ir tiesības iesniegt sūdzību par valsts iestādi administratīvajā tiesā. Taču ir jāievēro vairāki nosacījumi.

Strīda raksturs

Pieteikums jāiesniedz atbilstošā tiesā. Administratīvās tiesas izskata vienīgi tādus strīdus, kas radušies starp privātpersonām un valsts iestādēm, kad tās pildījušas valsts varas funkcijas.

piemērs Jūs varat pārsūdzēt administratīvajā tiesā pašvaldības lēmumu, ar kuru tā aizliegusi jums organizēt sapulci pilsētas parkā.

Administratīvajā tiesā nevar pārsūdzēt tiesībaizsardzības iestāžu (policijas vai prokuratūras) lēmumus par jautājumiem, kas saistīti ar konkrētu krimināllietu.

piemērs Administratīvajā tiesā nevar pārsūdzēt izmeklētāja lēmumu, ar kuru persona atzīta par aizdomās turēto krimināllietā.

Pārsūdzība

Lai pārsūdzētu administratīvajā tiesā kādu valsts iestādes vai tās darbinieka lēmumu, kuram jūs nepiekrītat, jums šis lēmums vispirms jāapstrīd šīs pašas iestādes augstākai amatpersonai vai struktūrvienībai vai arī augstākā institūcijā.  

piemērs Pirms Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes lēmuma pārsūdzēšanas administratīvajā tiesā jums šis lēmums ir jāapstrīd Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes priekšniekam.

Prasības

Lai iesniegtu sūdzību administratīvajā tiesā, jums nāksies izpildīt vairākas prasības, tādas kā termiņi vai valsts nodevas samaksa. Tomēr šīs prasības nevar būt tik stingras, ka jūs nespējat tās izpildīt un līdz ar to iesniegt sūdzību tiesā. 

Valsts nodeva
Lai iesniegtu pieteikumu administratīvajā tiesā, ir jāsamaksā noteikta valsts nodeva. Ja jūs finanšu līdzekļu trūkuma dēļ nevarat to atļauties, varat lūgt tiesu atbrīvot jūs no nodevas samaksas vai samazināt nodevas apmēru. 

Termiņš
Pieteikuma iesniegšanas termiņš ir atkarīgs no sūdzības veida. Piemēram, valsts iestādes lēmuma pārsūdzēšanas termiņš ir viens mēnesis. Taču, ja valsts iestādes lēmumā nav ietverta norāde uz pārsūdzēšanas termiņu un procedūru, tad šādu lēmumu jūs varat pārsūdzēt viena gada laikā. Jums jābūt vērīgam, lai nenokavētu pārsūdzēšanas termiņus. Tomēr tādā gadījumā, ja termiņu esat nokavējis attaisnojošu apstākļu dēļ, jūs varat lūgt tiesu šo termiņu atjaunot. Termiņa atjaunošana jums jālūdz tai tiesai, uz kuru šis termiņš attiecās, un lūgums jānosūta kopā ar dokumentiem, kas iesniedzami lēmuma pārsūdzēšanai. 

piezīme Jūs varat iesniegt pieteikumu elektroniski, izmantojot speciālu e-veidlapu tiesai.

Resursi

Atjaunots 22/04/2024