Tiesības kandidēt vēlēšanās var tikt ierobežotas arī ar tādu nosacījumu, ka kandidāts neieņem vai iepriekš nav ieņēmis noteiktu amatu vai pildījis noteiktas funkcijas.

Šis nosacījums parasti attiecas uz amatiem vai funkcijām, kas pēc savas būtības tiek uzskatītas par nesaderīgām ar iespēju jebkad kandidēt vēlēšanās. Ierobežojumi, kas liedz vienlaikus ieņemt divus amatus, parasti ir balstīti uz nesaderību, nevis neatbilstību. Starptautiskās cilvēktiesību normas pieļauj šādus ierobežojumus, ja tie ir noteikti ar likumu un ir samērīgi ar to būtisko mērķi – aizsargāt demokrātisko valsts iekārtu.

Latvijas likums liedz atsevišķām personu kategorijām kandidēt gan Saeimas, gan pašvaldību vēlēšanās. Tas citstarp attiecas uz ārvalstu valsts drošības dienesta vai izlūkošanas vai pretizlūkošanas dienestu darbiniekiem, personām, kas ir bijušas PSRS vai Latvijas PSR valsts drošības dienesta vai izlūkošanas vai pretizlūkošanas dienesta štata darbinieki, kā arī personām, kas pēc 1991. gada 13. janvāra darbojušās konkrētās partijās, piemēram, PSKP, vai organizācijās, piemēram, Latvijas PSR Darbaļaužu Internacionālajā frontē, Darba kolektīvu apvienotajā padomē un citās tamlīdzīgās organizācijās.

Eiropas Cilvēktiesību tiesa lietā Ždanoka pret Latviju apstiprināja, ka kandidātes pieteikuma noraidīšana, pamatojoties uz viņas darbību partijā, kura 1991. gadā mēģināja īstenot valsts apvērsumu, bija pamatota un likumdevējam ir rīcības brīvība lemt par pasākumiem, kas jāveic, lai stiprinātu sabiedrības uzticēšanos jaunizveidotajām demokrātiskajām institūcijām. Lai gan Eiropas Cilvēktiesību tiesa šādu lēmumu pieņēma, ievērojot vēsturisko un politisko kontekstu, kas saistīts ar demokrātijas iedibināšanu Latvijā, tā tomēr norādīja arī uz to, ka Latvijas parlamentam ir pienākums šo likumā noteikto ierobežojumu pastāvīgi pārskatīt un, tiklīdz tas būs iespējams, atcelt. Šīs pašas atziņas Eiropas Cilvēktiesību tiesa apstiprināja lietā Ādamsons pret Latviju, vēlreiz uzsverot, ka laika gaitā vispārējas aizdomas par kādu personu grupu kļūst par nepietiekamu pamatu šādu ierobežojumu uzturēšanai un jebkurš bijušajiem konkrētu amatu ieņēmējiem noteikts ierobežojums ir jāpamato no jauna, balstoties uz papildu argumentiem un pierādījumiem par attiecīgās personas faktisko rīcību.

Resursi

Atjaunots 15/03/2023