Kā sūdzēties par ārstu lēmumu?

Ja jūs uzskatāt, ka garīgās veselības aprūpes iestādē ārstu pieņemtais lēmums par jūsu piespiedu ievietošanu nav tiesisks, jums ir tiesības sūdzēties par šo lēmumu un pieprasīt kompensāciju par jums nodarīto kaitējumu.  

Sūdzība Veselības inspekcijā

Jūs varat iesniegt Veselības inspekcijā sūdzību attiecībā uz jūsu piespiedu ievietošanas pamatiem un formālo procedūru. Veselības inspekcija izvērtēs ārstu pieņemtos lēmumus un jums piemēroto ārstēšanu.

Ja Veselības inspekcija konstatē, ka pārkāpums ir bijis, tā var uzlikt atbildīgajiem ārstiem administratīvus sodus. Svarīgi atcerēties, ka Veselības inspekcijas lēmumu jūs varat izmantot kā pierādījumu, ja esat nolēmis prasīt kompensāciju par prettiesisku piespiedu ievietošanu.

Veselības inspekcijas lēmumā jābūt norādītam, kur un kādā termiņā šo lēmumu var pārsūdzēt. 

Sūdzība Ārstniecības riska fondam

Ja prettiesiskas piespiedu ievietošanas rezultātā ir nodarīts kaitējums jūsu veselībai vai dzīvībai, jūs varat iesniegt sūdzību Ārstniecības riska fondam un pieprasīt kompensāciju, t.i., sakarā ar šo kaitējumu radušos zaudējumu, tai skaitā papildu ārstēšanas izmaksu un arī morālā kaitējuma, atlīdzināšanu.

Ja fonds konstatē, ka jūsu tiesības ir pārkāptas, tas jums piešķirs zaudējumu atlīdzību. Ārstniecības riska fonda lēmumā jābūt norādītam, kur un kādā termiņā šo lēmumu var pārsūdzēt.  

Sūdzība tiesā

Zaudējumu atlīdzības prasību jūs varat iesniegt arī tieši vispārējās jurisdikcijas tiesā (civilā tiesā) pret garīgās veselības aprūpes iestādi, kura pieņēmusi sākotnējo lēmumu par piespiedu ievietošanu. Rēķinieties ar to, ka civilā procedūra būs sarežģīta un tiesa pieprasīs pierādījumus tam, ka jūsu tiesības patiešām ir pārkāptas. Šie pierādījumi būs jāsagādā jums pašam. Šajā gadījumā ļoti nozīmīgs pierādījums varētu būt, piemēram, Veselības inspekcijas lēmums par to, ka jūsu tiesības tikušas pārkāptas. 

Resursi

Atjaunots 27/03/2023