Dažos gadījumos jūs var nosūtīt uz citu valsti bez jūsu patvēruma pieteikuma izskatīšanas pēc būtības.

Lai gan valstīm ir pienākums jūs ielaist valstī, lai apstrādātu jūsu patvēruma pieteikumu, ir daži izņēmumi – ja par jūsu pieteikumu ir atbildīga cita ES dalībvalsts vai jūsu pieteikums tiek uzskatīts par nepieņemamu.

Dublinas procedūra

Eiropas Savienībai, kā telpai bez iekšējām robežām, ir noteikumi, lai nodrošinātu, ka viena dalībvalsts ir atbildīga par vienu patvēruma pieteikumu. Šim nolūkam Regulā 604/2013, kas pazīstama arī kā Dublinas regula, ir noteikta kritēriju hierarhija atbildīgās dalībvalsts noteikšanai. Pirmkārt, priekšroka tiek dota valstīm, kurās atrodas patvēruma meklētāja ģimenes loceklis kā starptautiskās aizsardzības saņēmējs vai kā patvēruma meklētājs.

svarīgi Ģimene Dublinas regulā ir definēta ļoti šauri – tā attiecas tikai uz jūsu laulāto un nepilngadīgajiem bērniem vai, ja pieteikuma iesniedzējs ir nepilngadīgs bērns, vecākiem vai citiem pieaugušajiem, kas ir atbildīgi par bērnu. Tas nozīmē, ka valsts, kurā atrodas jūsu brāļi un māsas vai pieaugušie bērni, parasti nevar būt atbildīga par jūsu pieteikumu, pamatojoties uz ģimenes vienotības principu.

Cits Dublinas regulas pamatprincips ir tāds, ka atbildība par patvēruma pieteikumu gulstas uz dalībvalsti, kurai ir bijusi vislielākā loma jūsu ieceļošanā ES — valstij, kas jums izdevusi ieceļošanas dokumentus, vai nelikumīgas ieceļošanas gadījumā - valsts, caur kuru pirmo reizi ieceļojāt ES.

piemērs Ja pieteicāties tūrisma vīzai Latvijas vēstniecībā, pēc tam ceļojāt no Latvijas uz Vāciju un lūdzāt tur patvērumu, Vācijas iestādes nosūtīs jūs uz Latviju, kur tiks izskatīts jūsu patvēruma pieteikums, pamatojoties uz Dublinas regulu (izņemot, ja jums tuvs ģimenes loceklis dzīvo Vācijā kā patvēruma meklētājs vai kā starptautiskās aizsardzības saņēmējs).

Nepieņemams pieteikums

Turklāt jūs var nosūtīt atpakaļ no robežšķērsošanas punkta, ja jūsu patvēruma pieteikums tiks uzskatīts par nepieņemamu šādu iemeslu dēļ:

  • cita valsts jums jau ir piešķīrusi starptautisko aizsardzību
  • esat ieradies Latvijā caur valsti, kuru var uzskatīt par drošu trešo valsti
  • pieteikums ir sekojošs iepriekšējam, un nav iesniegtas jaunas ziņas
  • pieteikums tiks izskatīts kopā ar cita ģimenes locekļa pieteikumu

Ja jūsu pieteikums tiek uzskatīts par nepieņemamu, jums joprojām ir tiesības tikt uzklausītam personīgas intervijas laikā, izņemot atkārtota nepieņemama pieteikuma gadījumā.

Kādas cilvēktiesības varētu tikt pārkāptas?

Iespējams, ka esat ieradies ES bez ieceļošanas dokumentiem caur valsti, kurā patvēruma sistēmā ir nopietni trūkumi, kas var radīt risku, ka tiks pārkāptas jūsu tiesības uz dzīvību vai tiesības uz brīvību no spīdzināšanas vai necilvēcīgas vai pazemojošas izturēšanās. Šos pārkāpumus var izraisīt necienīgi dzīves apstākļi vai neizraidīšanas principa neievērošana (tiekat nosūtīts atpakaļ uz valsti, kurā jums jāsaskaras ar vajāšanu).

piemērs Lietā M.S.S. pret Beļģiju un Grieķiju Eiropas Cilvēktiesību tiesa konstatēja, ka iesniedzēja pārvietošana uz Grieķiju no Beļģijas saskaņā ar Dublinas regulu izraisītu Eiropas Cilvēktiesību konvencijas 3. panta pārkāpumu (spīdzināšanas un necilvēcīgas izturēšanās aizliegums), jo pieteikuma iesniedzējs tiktu pakļauts aizturēšanai un necilvēcīgiem dzīves apstākļiem Grieķijā, kā arī izraidīšanai uz Afganistānu bez nopietnas viņa patvēruma pieteikuma izskatīšanas.

Ir arī iespējams, ka jūsu patvēruma pieteikumu var uzskatīt par nepieņemamu, jo esat ieradies caur valsti, kuru iestādes uzskata par drošu trešo valsti, lai gan tā nav.

piemērs Jūs aizbēgāt no savas izcelsmes valsts, ceļojāt caur Krieviju, pēc tam nonācāt Latvijas robežšķērsošanas punktā un pieteicāties starptautiskajai aizsardzībai. Robežsargi atsakās pieņemt jūsu pieteikumu, apgalvojot, ka Krievija ir droša trešā valsts. Tas ir pārkāpums – Administratīvā rajona tiesa ir norādījusi, ka saskaņā ar ES tiesību aktiem  tikai tāpēc, ka patvēruma meklētājam bija iespēja legāli ceļot cauri valstij ārpus ES, automātiski nenozīmē, ka šī valsts var tikt uzskatīta par drošu trešo valsti. Pirms jūsu patvēruma pieteikuma pasludināšanas par nepieņemamu, iestādēm ir jāpierāda, kāpēc šī konkrētā valsts jums ir droša.

Kā sūdzēties

Ja nepiekrītat lēmumam, ar kuru jūs tiekat nosūtīts uz citu valsti, jums ir tiesības uz efektīvu tiesību aizsardzības līdzekli tiesā. Lasiet vairāk par to, kā sūdzēties.

Resursi

Atjaunots 30/05/2023