Kā sūdzēties par izturēšanos pret jums vai apstākļiem, kādos jūs atrodaties patvēruma procedūras laikā.

Uzņemšanas centrs

Uzņemšanas centra iekšējās kārtības noteikumi, tostarp sūdzību iesniegšanas kārtība, noteikti ar Ministru kabineta noteikumiem. Ar šiem noteikumiem jūs tiekat iepazīstināts, ierodoties uzņemšanas centrā, kā arī tie ir publiski izlikti uzņemšanas centrā uz ziņojumu dēļa. Ja šie noteikumi tiek pārkāpti, vai arī jūs neapmierina kāda konkrēta situācija, vispirms jāvēršas pie centra darbiniekiem un jāmēģina atrisināt radušos problēmu, sazinoties ar viņiem.

Ja situācija netiek novērsta, pret uzņemšanas centru var vērsties ar sūdzību pie Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes priekšnieka, kura pārraudzībā atrodas centrs. Iesniedzot sūdzību, jums ir jāpaskaidro attiecīgie fakti, pārkāpuma veids, kā tas noticis un jāpievieno visi jūsu rīcībā esošie pierādījumi. Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes kontakti pieejami tās mājaslapā un uz ziņojumu dēļa uzņemšanas centrā.

piemērs Jūs esat izmitināts vienā istabā ar pretējā dzimuma svešinieku, un jums tas sagādā diskomfortu. Šāda situācija ir pretrunā ar uzņemšanas centra iekšējiem noteikumiem. Ja uzņemšanas centra darbinieki problēmu neatrisina, varat vērsties ar sūdzību pie Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes priekšnieka.

Jūs varat arī iesniegt sūdzību Tiesībsargam. Uzziniet vairāk par to, kā vērsties Tiesībsarga birojā.

Policijas un robežsardzes pārvaldes darbinieku izturēšanās

Valsts robežsardzes darbiniekiem vai Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes amatpersonām, ar kurām jūs saskaraties robežšķērsošanas vietā vai jebkuru procesuālo darbību laikā, ir pienākums pret jums izturēties cienīgi un atbilstoši jūsu procesuālajām tiesībām. Ja uzskatāt, ka jūsu tiesības ir pārkāptas, varat vērsties ar sūdzību attiecīgās iestādes vadītājam. Ja amatpersonas ir pielietojušas vardarbību, tad varat sūdzēties Iekšējās drošības birojā, kas ir neatkarīga institūcija, kura specializējas valsts amatpersonu pastrādāto noziegumu izmeklēšanā.

piemērs Jūs ierodaties Latvijas robežšķērsošanas punktā un piesakāties starptautiskajai aizsardzībai. Valsts robežsardzes darbinieki pret jums izturas necienīgi un visas dienas garumā nepiedāvā ne pārtiku, ne ūdeni. Šāda izturēšanās pārkāpj Jūsu tiesības, un Jūs varat vērsties ar sūdzību par konkrētajiem darbiniekiem Valsts robežsardzes priekšniekam.

Tāpat jums ir tiesības Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā iesniegt sūdzību Administratīvajā tiesā par jebkuru Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes vai Valsts robežsardzes izdotu administratīvo aktu vai faktisko rīcību. Ja šī rīcība vai akts ir daļa no patvēruma procedūras un varētu būt ietekmējusi galīgo lēmumu, varat par to sūdzēties, kad iesniedzat apelācijas sūdzību tiesā.

piemērs Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes ierēdnis rīko ar jums patvēruma interviju valodā, kurā jūs nevarat sazināties. Tā rezultātā tiek pārkāptas jūsu tiesības tikt uzklausītam, un, ja iestādes vadītājs to nav novērsis un cita intervija nav notikusi, jums šis pārkāpums ir jāiekļauj savā apelācijas sūdzībā Administratīvajā tiesā.

Ja jums ir nodarīti materiāli vai morāli zaudējumi izturēšanās vai neatbilstošu apstākļu dēļ, jums ir tiesības arī prasīt zaudējumu atlīdzību ar Administratīvās tiesas starpniecību. Atlīdzības pieprasīšanas kārtība un ierobežojumi noteikti Valsts pārvaldes iestāžu nodarīto zaudējumu atlīdzināšanas likumā.

Resursi

Atjaunots 01/06/2023