Ko robežsargi drīkst darīt, jūs aizturot?

Jūs aizturot, robežsargi drīkst: 

  • noskaidrot jūsu identitāti;
  • noņemt jūsu pirkstu nospiedumus;
  • nofotografēt jūs (procesuālo dokumentu vajadzībām);
  • ja nepieciešams, izsaukt medicīnisko palīdzību;
  • sagatavot aizturēšanas protokolu;
  • pārbaudīt jūsu personiskās mantas jūsu klātbūtnē, bet, ja jūs pats neesat klāt, divu liecinieku klātbūtnē;
  • jūs iztaujāt vai, ja nepieciešams, veikt jūsu dokumentu, personisko mantu, valodas vai citu ekspertīzi, lai noskaidrotu jūsu identitāti un pilsonības valsti;
  • aizturēt jūsu dokumentus un/vai personiskās mantas ekspertīzes veikšanai. Par to jāsastāda protokols, un attiecīgās mantas jāatdod jums atpakaļ, kad jūs sūtīs uz jūsu mītnes valsti;
  • jūs pārmeklēt (to drīkst darīt tikai jūsu dzimuma persona).

Izturēšanās

Veicot šīs darbības, robežsargiem pret jums jāizturas ar cieņu. Piemēram, viņi nedrīkst jūs aizskart nedz fiziski, nedz ar vārdiem, nedrīkst piespiest jūs sniegt noteiktu informāciju, viņiem jāizsauc ārsts, ja jūs esat savainots utt.

Ja jūs pretojaties aizturēšanai, var gadīties, ka robežsargiem jāpielieto fizisks spēks, lai jūs savaldītu. Tomēr viņi nedrīkst pielietot lielāku spēku, kā nepieciešams, un spēka pielietošana ir jāizbeidz, tiklīdz jūs esat nomierinājies un piekritis sadarboties. 

svarīgi Patvēruma procedūrā, tostarp arī aizturēšanas laikā, jums ir pienākums Latvijas iestādēm stāstīt patiesību un pildīt to likumīgās prasības.

Kādas cilvēktiesības varētu būt pārkāptas?

Necilvēcīgas vai pazemojošas izturēšanās aizliegums

Ja pret jums aizturēšanas laikā izturas slikti, var būt pārkāpts necilvēcīgas vai pazemojošas izturēšanās aizliegums. Aizturēšanas procesā jūs esat pakļauts valsts varas iestāžu kontrolei, nevarat doties projām un tādēļ varat justies īpaši neaizsargāts. Šādā situācijā neatļauts fizisks vai vārdisks aizskārums var jums radīt ne tikai fiziskas sāpes un ciešanas, bet arī nopietnas psiholoģiskas sekas. 

Tomēr ne katrā gadījumā jūsu cilvēktiesības būs pārkāptas. Cilvēktiesību pārkāpums var tikt konstatēts vienīgi tad, ja sliktas izturēšanās ietekme uz jūsu fizisko un garīgo stāvokli ir sasniegusi noteiktu smaguma pakāpi. Vērtējot, vai izturēšanās pret jums tiešām bijusi necilvēcīga vai pazemojoša, jāņem vērā tādi faktori kā sliktas izturēšanās ilgums, ietekme uz jūsu fizisko un garīgo stāvokli, jūsu vecums, dzimums un veselības stāvoklis. Slikta izturēšanās var tikt kvalificēta kā spīdzināšana tikai tad, ja attiecīgās darbības ir īpaši mērķtiecīgas un nežēlīgas un izraisa ļoti smagas ciešanas. Uzziniet vairāk par to, kā novērtēt, vai jūsu tiesības ir pārkāptas.

Tiesības uz dzīvību

Ja robežsargi pārmērīgi vai bez vajadzības pielieto spēku un šīs rīcības rezultāts ir aizturētās personas nāve, ir pārkāptas tiesības uz dzīvību. Uzziniet vairāk par tiesībām uz dzīvību.

Resursi

Atjaunots 27/03/2024