Nelikumīgas ieceļošanas sekas

Kas var notikt, ja ieceļojat Latvijā bez derīgas atļaujas?

Kriminālatbildība

Par nelegālu robežas šķērsošanu var draudēt kriminālatbildība. Saskaņā ar Krimināllikumu par Latvijas valsts robežas tīšu nelikumīgu šķērsošanu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem, ja to izdarījusi:

  • personu grupa vai
  • tas izdarīts, izmantojot transportlīdzekli vai
  • neievērojot noteikto aizliegumu ieceļot Latvijas Republikā

Izņēmums attiecībā uz bēgļiem

Konvencija par bēgļa statusu uzliek valstīm pienākumu noteikt izņēmumu attiecībā uz bēgļiem, proti, personām, kuras bēg no vajāšanas. Tā aizliedz valstīm piemērot sodus par neregulāru ieceļošanu bēgļiem, kuri ierodas valsts teritorijā bez atļaujas un nāk tieši no tādas teritorijas, kur viņu dzīvība vai brīvība bija apdraudēta. Šādā gadījumā iestādes nevar personu izraidīt pirms tās patvēruma pieteikuma izskatīšanas. Lasiet vairāk par patvērumu.

Izbraukšanas rīkojums

Ja jums nav likumīga pamata uzturēties Latvijā, Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde vai Valsts robežsardze attiecībā uz jums pieņems izbraukšanas rīkojumu vai lēmumu par piespiedu izraidīšanu. Izbraukšanas rīkojumā personai tiek noteikts termiņš brīvprātīgai aizbraukšanai no valsts. Savukārt lēmums par piespiedu izraidīšanu var tikt izpildīts nekavējoties un piespiedu kārtā. Šādi lēmumi parasti ietver arī ieceļošanas aizliegumu uz noteiktu laiku. Izraidīšanas procedūra un izraidāmās personas tiesības tās laikā ir noteiktas Imigrācijas likumā. Personai ir tiesības pārsūdzēt administratīvajā tiesā gan izbraukšanas rīkojumu, gan lēmumu par piespiedu izraidīšanu, ieskaitot tajos ietverto ieceļošanas aizliegumu. Lasiet vairāk par to, kā apstrīdēt netaisnīgu izraidīšanu.

Aizturēšana

Dažos gadījumos iestādes var izraidāmo personu ievietot aizturēšanas centrā, lai izpildītu lēmumu par piespiedu izraidīšanu. Lasiet vairāk par aizturēšanas pamatiem un nosacījumiem.

Resursi

Atjaunots 27/03/2024