Kāda kārtība ir jāievēro, jūs aizturot imigrācijas kontekstā?

Jūs var aizturēt gan Valsts policija, gan Valsts robežsardze. Lēmumu par jūsu aizturēšanu uz ilgāku laiku var pieņemt tikai tiesnesis.

Policija

Policija nedrīkst jūs aizturēt ilgāk par trim stundām. Šajā laikā policijai jūs jānodod Valsts robežsardzei.

Robežsargi

Robežsargi bez tiesneša atļaujas var jūs aizturēt ne ilgāk kā 10 dienas. Jūs aizturot, robežsargiem jāsastāda aizturēšanas protokols. Aizturēšanas protokolā jānorāda jūsu identitāte un īpaši tas, kā un kādēļ jūs tikāt aizturēts. Jums ir tiesības robežsargu pieņemto aizturēšanas lēmumu pārsūdzēt tiesā. Uzziniet vairāk par pārsūdzēšanu.

Tiesnesis

Lai sagatavotu visus dokumentus jūsu nosūtīšanai atpakaļ uz savu valsti, var būt nepieciešams jūs aizturēt ilgāk. Šādā gadījumā robežsargiem jūs jānogādā pie tiesneša ne vēlāk kā 48 stundas pirms sākotnējā 10 dienu aizturēšanas termiņa beigām. 

Aizturēšanas ilgums

  • Tiesnesis var pieņemt lēmumu jūs aizturēt tikai uz turpmākajiem diviem mēnešiem.
  • Kopumā jūs var aizturēt ne ilgāk kā sešus mēnešus, bet ik pēc diviem mēnešiem tiesnesim ir jāpārskata savs lēmums un jāizvērtē, vai jūsu aizturēšana joprojām ir nepieciešama. Izņēmuma kārtā, ja jūs esat atteicies sadarboties ar valsts iestādēm un tādēļ jūsu atpakaļ nosūtīšanas process ir aizkavējies, aizturēšanu var pagarināt līdz 18 mēnešiem. Šajā laikā jums ir tiesības uz to, ka ik pēc diviem mēnešiem jūsu turpmākas aizturēšanas nepieciešamība tiek automātiski pārskatīta.

Tiesības 

Aizturēšanas procesā, kuru pārrauga tiesnesis, jums ir vairākas nozīmīgas tiesības. Uzziniet vairāk par svarīgākajām tiesībām

Lēmums

Tiesnesim ir pienākums pieņemt pienācīgi pamatotu lēmumu, kurā izskaidrots, kādēļ jūsu aizturēšana joprojām ir nepieciešama. Aizturēšanas iemesliem jābūt nesaraujami saistītiem ar jūsu individuālo situāciju. Šis lēmums tiesnesim jāpieņem un jānosūta jums un robežsargiem 24 stundu laikā pēc tam, kad tiesnesis saņēmis robežsargu pieteikumu par jūsu turpmāku aizturēšanu.

Pārsūdzēšana

Ja jūs nepiekrītat tiesneša lēmumam vai uzskatāt, ka jūsu tiesības, piemēram, tiesības paust savu viedokli, tiesā tika pārkāptas, jūs varat šo lēmumu pārsūdzēt augstākā tiesas instancē. Tiesneša lēmumā jābūt norādītam, kur un kādā termiņā to var pārsūdzēt. Ja tiesneša lēmums ir prettiesisks, jums ir tiesības pieprasīt kompensāciju. Uzziniet vairāk par kompensāciju.

Kādas cilvēktiesības varētu būt pārkāptas?

Ja aizturēšanas procesā nav ievērota likumā noteiktā aizturēšanas kārtība, var būt pārkāptas tiesības uz brīvību un drošību.

Resursi

Atjaunots 31/05/2023