Ieslodzījuma vietas amatpersonas drīkst pret jums pielietot fizisku spēku tikai tad, ja tas ir atļauts ar likumu un nepārprotami nepieciešams konkrētajā situācijā. Latvijā spēka pielietošanas nosacījumi ir noteikti Ieslodzījuma vietu pārvaldes likumā un speciālajos Ministru kabineta noteikumos

Iemesli

Pret jums var pielietot spēku, lai aizsargātu jūsu un citu personu drošību un novērstu nekārtības. Jebkāda spēka pielietošana, kas nav noteikti nepieciešama, tiks uzskatīta par necilvēcīgas apiešanās aizlieguma pārkāpumu. Pat ar viegla fiziska spēka pielietošanu, ja tā aizskar cilvēka cieņu, var tikt pārkāptas cilvēktiesības.

Nosacījumi

Ir zināmi nosacījumi, kas ieslodzījuma vietas personālam jāņem vērā attiecībā uz fiziska spēka pielietošanu. Tādēļ vienmēr ir jāapsver šādi jautājumi:

  • Vai briesmas ir tik lielas, ka nepieciešama spēka pielietošana?
  • Vai ar citiem, mazāk ierobežojošiem līdzekļiem nav iespējams garantēt drošību un nodrošināt kārtību?
  • Vai pielietotais spēks ir atbilstošs konkrētajai situācijai un personai?
  • Vai spēks tiek pielietots tikai tik ilgi, cik nepieciešams? 

svarīgi Spēka vai šaujamieroča pielietošanu vai pielietošanas draudus nedrīkst izmantot kā sodu vai iespaidošanas metodi.

Procedūra un drošības pasākumi

Latvijas tiesību akti paredz stingrus noteikumus attiecībā uz spēka un šaujamieroču pielietošanu. Spēka pielietošana pret sievietēm, nepilngadīgajiem vai personām ar invaliditāti ir pieļaujama tikai izņēmuma gadījumos, piemēram, tad, ja viņi apdraud citus cilvēkus, vai   bruņotas pretošanās gadījumā. 

Brīdinājums

Pirms tiek pielietots šaujamierocis, vienmēr ir jābrīdina par tā pielietošanu, izņemot gadījumu, kad tas konkrētajā situācijā objektīvi nav iespējams. Ieslodzījuma vietu pārvaldes likumā paredzēti visi gadījumi, kad šaujamierocis var tikt pielietots bez brīdinājuma. 

Piesardzība

Amatpersonai, kas pielieto šaujamieroci, ir jāgarantē, ka tā pielietošana neapdraudēs citus cilvēkus. 

Ziņojums

Saskaņā ar Latvijas tiesību aktiem katru reizi, kad ieslodzījuma vietu pārvaldes personāls pret jums pielietojis spēku, šis fakts ir jāprotokolē un par to nekavējoties jāziņo Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšniekam, prokuroram un citām amatpersonām. 

Medicīniskās pārbaudes

Ja pret jums pielietots fizisks spēks, ārstam ir jūs jāizmeklē un pēc iespējas ātrāk jāsniedz jums nepieciešamā medicīniskā palīdzība. 

Kādas cilvēktiesības varētu būt pārkāptas?

Necilvēcīgas vai pazemojošas izturēšanās un spīdzināšanas aizliegums 

Tas, ka pret jums pielietots spēks neatbilstoši likuma noteikumiem, var tikt uzskatīts par necilvēcīgas vai pazemojošas izturēšanās aizlieguma pārkāpumu. Tomēr šāds pārkāpums var tikt konstatēts tikai tad, ja spēka pielietošanas ietekme uz jūsu fizisko un garīgo stāvokli sasniegusi noteiktu smaguma pakāpi. 

piemērs Ja ieslodzījuma vietas darbinieks jūs viegli pagrūž, jo esat atteicies pārvietoties, jūsu tiesības, visticamāk, nav pārkāptas. Taču tad, ja jūs smagi piekauj un jums draud ar šaujamieroci, lai piespiestu pārvietoties, jūsu tiesības, visticamāk, tiek pārkāptas.

Uzziniet vairāk par to, kā novērtēt, vai jūsu tiesības ir pārkāptas. 

Tiesības uz dzīvību

Ja ieslodzītais neatbilstoša spēka pielietojuma rezultātā miris, visticamāk, tiks atzīts, ka ir pārkāptas tiesības uz dzīvību. Uzziniet vairāk par to, kā novērtēt, vai ir pārkāptas tiesības uz dzīvību. 

Kā sūdzēties?

Ja jums ir pamats domāt, ka jūsu tiesības ir pārkāptas, jūs varat sūdzēties ieslodzījuma vietas priekšniekam, Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšniekam vai prokuroram. Ja uzskatāt, ka tas, ko ieslodzījuma vietas amatpersona jums nodarījusi, ir noziegums, jums jāsūdzas Iekšējās drošības birojam. Uzziniet vairāk par to, kā sūdzēties.

Resursi

Atjaunots 07/09/2021