Ieslodzītajiem var piemērot tikai tādus sodus, kas noteikti likumā. Likumā jābūt skaidri noteiktam, kādus sodus par kādiem konkrētiem pārkāpumiem var piemērot.

Latvijas tiesību aktos ir noteikti dažādi disciplinārsoda veidi, tādi kā brīdinājums, kārtējās tikšanās vai kārtējās telefonsarunas liegums, aizliegums izmantot personisko radio vai TV utt. Visbargākais disciplinārsods ir ievietošana soda izolatorā. Uzziniet vairāk par ievietošanu soda izolatorā.

Aizliegtie sodi

Kā disciplinārsods nevar tikt izmantoti šādi aizliegumi un pasākumi:

  • miesas sods;
  • fiziska savaldīšana;
  • ēdiena liegšana;
  • ievietošana soda izolatorā uz pārāk ilgu laiku;
  • ievietošana kamerā, kuras apstākļi nav piemēroti dzīvošanai.

Kādas cilvēktiesības varētu būt pārkāptas?

Necilvēcīgas vai pazemojošas izturēšanās un spīdzināšanas aizliegums 

Neatbilstoša disciplinārsoda piemērošana, piemēram, nepamatota ievietošana soda izolatorā, var  tikt uzskatīta par necilvēcīgas vai pazemojošas izturēšanās aizlieguma pārkāpumu. Uzziniet vairāk par ievietošanu soda izolatorā.

Privātā un ģimenes dzīve

Ar prettiesiski piemērotiem disciplinārsodiem, piemēram, sarakstes vai satikšanās aizliegumu, tiek pārkāptas tiesības uz privāto un ģimenes dzīvi. 

piemērs Ja jums vairākus mēnešus ir liegts redzēt savu bērnu vai sarakstīties ar savu dzīvesbiedru, tad, visticamāk, tiek pārkāptas jūsu tiesības uz ģimenes dzīvi.  

Kā sūdzēties?

Ja jums ir pamats domāt, ka ieslodzījuma vietas priekšnieks jums disciplinārsodu piemērojis prettiesiski, jūs varat sūdzēties Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšniekam.

Lai uzzinātu vairāk, lasiet sadaļu par Disciplinārlietu izskatīšanas procesu.

Resursi

Atjaunots 20/02/2017