Nelikumīgas laulības atzīšana par spēkā neesošu

Ja laulība ir noslēgta prettiesiski, piemēram, salaulājot jūs piespiedu kārtā, jūs varat lūgt, lai šī laulība tiek atzīta par spēkā neesošu. Šādā gadījumā jūsu laulība tiks atzīta par spēkā neesošu jau no tās noslēgšanas dienas.

Ja vēlaties, lai jūsu laulību atzīst par spēkā neesošu, jums jāiesniedz pieteikums vispārējās jurisdikcijas tiesā civilprocesuālā kārtībā.

svarīgi Ja jūsu laulība ir noslēgta brīvi un tiesiski, bet nu jūs vēlaties to izbeigt, tad jāiesniedz pieteikums laulības šķiršanai. Uzziniet vairāk par to, kā šķirties.

Termiņi

Ja esat stājies laulībā piespiedu kārtā sakarā ar draudiem, par kuru izteikšanu paredzēta kriminālatbildība, pieteikums laulības šķiršanai jāiesniedz sešu mēnešu laikā no draudu izteikšanas dienas.

Citos gadījumos nekādi īpaši termiņi nav noteikti.

Pieteikums

Savā pieteikumā tiesai jums:

  • jānorāda tiesību akti, kas jums dod tiesības prasīt laulības atzīšanu par spēkā neesošu;

piemērs Jūs esat laulībā stājies piespiedu kārtā sakarā ar jums izteiktiem draudiem vai pret jums lietotām citām manipulatīvām metodēm, kā to paredz Civillikuma 67. pants.

  • jāpaskaidro, kāpēc uzskatāt, ka jūsu laulība ir noslēgta prettiesiski. Šai nolūkā jāapraksta visi apstākļi, kas ir svarīgi jūsu prasības pamatošanai;
  • ja nepieciešams, jānorāda, vai jūs ar savu laulāto esat vienojušies par kopīgo bērnu aizgādību (aprūpi un uzraudzību), otra vecāka saskarsmes tiesībām, bērna uzturlīdzekļiem un kopīgās mantas sadali;
  • jāpievieno jūsu prasību pamatojoši dokumenti, ja tādi ir.

Vairāk par juridiskajām pieteikuma noformēšanas prasībām uzziniet Civilprocesa likumā.

Uzziniet vairāk par savām tiesībām civilprocesā.

Tiesas nolēmums

Pēc prasības izskatīšanas tiesa izlems, vai jūsu laulību var atzīt par spēkā neesošu.

Ja tiesa atzīst, ka jūsu laulība nav spēkā, tai jālemj arī par citām attiecībām, kas, iespējams, izveidojušās no vairs spēkā neesošās laulības, un citiem ar prasību saistītiem jautājumiem, piemēram, šādiem:

  • jūsu bērna/bērnu aizgādība (aprūpe un uzraudzība),
  • bērna un vecāka saskarsmes tiesību īstenošana,
  • uzturlīdzekļi bērnam,
  • mantas sadale,
  • tiesības paturēt vai mainīt laulībā iegūto uzvārdu.

Resursi

Atjaunots 30/01/2019