Latvijā kriminālatbildība uz bērnu (nepilngadīgo) ir attiecināma no 14 gadu vecuma. Ir noteiktas īpašas prasības, kas jāievēro procedūrās, kas saistītas ar bērnu, kurš tiek turēts aizdomās par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu vai arī tiek pratināts kā liecinieks vai cietušais kriminālprocesā.

Drošības līdzekļi

Persona, kas vada kriminālprocesu, (procesa virzītājs) var nepilngadīgajam, kurš kriminālprocesā ir aizdomās turētais vai apsūdzētais, piemērot drošības līdzekli, ja ir pamats uzskatīt, ka viņš varētu izdarīt vēl citus noziedzīgus nodarījumus. 

Nepilngadīgajam var piemērot visus drošības līdzekļus, kas noteikti Kriminālprocesa likumā, piemēram, apcietinājumu. Turklāt tieši nepilngadīgajiem ir paredzēti vēl divi drošības līdzekļi, proti:

  • nodošana vecāku vai iecelto aizbildņu uzraudzībā
  • ievietošana sociālās korekcijas izglītības iestādē

Ja ir nepieciešams nepilngadīgajam piemērot drošības līdzekli, tad jāizvēlas vismazāk ierobežojošais un tāds līdzeklis, kurš vairāk par citiem atbilst viņa vislabākajām interesēm.

piemērs Nepilngadīgo var ievietot sociālās korekcijas izglītības iestādē, ja viņam ir jāpiemēro drošības līdzeklis, bet nav nepieciešams piemērot apcietinājumu un tādējādi viņu izolēt no sabiedrības.

Uzziniet vairāk par apsūdzētā tiesībām un pienākumiem.

Apcietinājums

Papildus vispārīgajām prasībām attiecībā uz apcietinājuma piemērošanu ir arī īpaši noteikumi, kas jāievēro, piemērojot apcietinājumu nepilngadīgajam. Šīs prasības un noteikumi neattiecas uz viņa aizturēšanu. 

Latvijas likums ierobežo apstākļus, kuru dēļ nepilngadīgo var apcietināt. Šie ierobežojumi ir saistīti ar noziedzīgā nodarījuma smagumu, par kura izdarīšanu nepilngadīgais tiek turēts aizdomās, nodomu, ar kādu viņš to izdarījis, vai arī viņa uzvedību kriminālprocesā. Īpaši ierobežojumi attiecas uz nepilngadīgajam piemērojamā apcietinājuma ilgumu

piemērs Nepilngadīgo nevar apcietināt, ja viņš tiek turēts aizdomās par mazāk smagu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu. 

Sods

Nepilngadīgos var notiesāt, piespriežot viņiem tikai noteikta veida kriminālsodus, kas paredzēti Krimināllikumā

Tiesa var atbrīvot nepilngadīgo no soda izciešanas un tā vietā piemērot audzinoša rakstura piespiedu līdzekļus, ja pastāv īpaši apstākļi, kas mīkstina nepilngadīgā atbildību. Šādi līdzekļi var būt, piemēram, pienākums atvainoties cietušajam vai ievietošana sociālās korekcijas izglītības iestādē. 

Nepilngadīga liecinieka pratināšana

Bērnu var pratināt tikai persona, kurai ir speciālas zināšanas par saziņu ar bērnu kriminālprocesa ietvaros. Ja nepieciešams, bērns var tikt nopratināts pedagoga vai psihologa klātbūtnē vai viņu var tiešā veidā nopratināt psihologs. Bērna likumīgais pārstāvis, piemēram, viens no viņa vecākiem vai ieceltais aizbildnis, vai cita uzticības persona arī var piedalīties nopratināšanā. 

Bērnu var tiešā veidā nopratināt psihologs, ja bērns ir: 

  • jaunāks par 14 gadiem
  • vardarbības upuris un tai viņu pakļāvis cilvēks, no kura bērns ir finansiāli vai citādi atkarīgs  
  • cilvēktirdzniecības vai arī pret tikumību vai seksuālo neaizskaramību vērsta nozieguma upuris 

Šādā gadījumā psihologs jautājumus formulē bērna psihiskajam stāvoklim un vecumam atbilstošā veidā. Pratināšana tiek ierakstīta ar tehniskiem līdzekļiem, un procesa virzītājs, kā arī citas iesaistītās personas to var vērot, atrodoties citā telpā. 

Bērnu nedrīkst pratināt ilgāk par sešām stundām dienā. 

Uzziniet vairāk par liecinieku tiesībām un pienākumiem

Resursi

Atjaunots 26/04/2018