Leģitīms mērķis

Videonovērošana publiskā telpā − uz ielām, valsts skolās, valsts slimnīcās, publiskās bibliotēkās un citās valsts iestādēs − ir pieļaujama tikai tad, ja tai ir speciāls leģitīms mērķis, piemēram, nekārtību vai noziegumu novēršana. Atsevišķās vietās, kur cilvēki cer uz lielāku privātumu, tādās kā tualetes un pielaikošanas kabīnes, videonovērošana nav pieļaujama.

Informētas personas novērošana

Atcerieties − jums jābūt informētam par to, ka tiek veikta videonovērošana. Informēšanai parasti tiek izmantoti speciāli simboli un zīmes. Taču atsevišķos gadījumos īpašu leģitīmu mērķu dēļ, piemēram, nozieguma izmeklēšanai, videonovērošana tiek veikta, par to neinformējot. Parastos gadījumos atbildīgajai institūcijai ir pienākums jūs informēt par videonovērošanas metodi un mērķi un darīt jums zināmu, kura iestāde apstrādā jūsu datus. 

Kādas cilvēktiesības varētu būt pārkāptas?

Videonovērošana publiskās vietās, izmantojot tādu tehnisku aprīkojumu, kas neieraksta datus, pati par sevi neierobežo tiesības uz privāto dzīvi. Tomēr pastāvīga filmēšana, ierakstītā materiāla uzglabāšana un citāda vēlāka izmantošana tiek uzskatīta par privātas informācijas vākšanu un apstrādi un iejaukšanos privātajā dzīvē. Tomēr tikai nelikumīgas iejaukšanās rezultātā būs pārkāptas jūsu tiesības uz privāto dzīvi.  

Vai videonovērošana veikta likumīgi?

Lai novērtētu, vai videonovērošana veikta likumīgi un jūsu privātums ir pienācīgi ievērots, meklējiet atbildes uz turpmāk norādītajiem jautājumiem. Ja kaut vai viena atbilde būs negatīva, jūsu tiesības uz privāto dzīvi var būt pārkāptas. Tādā gadījumā jums ir tiesības sūdzēties. Uzziniet vairāk par to, kā sūdzēties.

Resursi

Atjaunots 06/06/2019