Kā Eiropas Savienības Tiesa var jums palīdzēt?

Eiropas Savienības Tiesa var:

1. Atcelt Eiropas Savienības tiesību aktus 

Privātpersona var celt prasību par tiesību akta atcelšanu, ja tā spēj pierādīt, ka Eiropas Savienības tiesību akts ir pretrunā ar Pamattiesību hartas aptvertajiem līgumiem vai pamattiesībām un ka šis akts attiecīgo personu skar tieši un individuāli. Pēc tam Eiropas Savienības Tiesa pārbaudīs tiesību akta atbilstību un var atzīt šo aktu par spēkā neesošu. Šis process ir pazīstams kā prasība atcelt tiesību aktu.

Lasiet vairāk par prasību atcelt tiesību aktu.

2. Pieprasīt, lai Eiropas Savienība jums piešķir kompensāciju  

Ja pieteikums tiek pieņemts, Tiesa var noteikt, vai personai patiešām zaudējumi ir radušies Eiropas Savienības iestāžu, struktūru vai darbinieku administratīvās vai likumdošanas darbības rezultātā. Šis process ir pazīstams kā prasība par zaudējumu atlīdzināšanu.

Lasiet vairāk par prasību par zaudējumu atlīdzināšanu.

3. Nodrošināt to, ka Eiropas Savienības iestādes rīkojas

Privātpersonas var vērsties Tiesā pret Eiropas Parlamentu, Padomi vai Komisiju, ja šīs iestādes noteiktos apstākļos nepieņem noteiktus lēmumus. Šis process ir pazīstams kā prasība sakarā ar bezdarbību.

Lasiet vairāk par prasību sakarā ar bezdarbību.

4. Precizēt ES tiesību interpretāciju

Pēc nacionālo tiesu pieprasījuma Tiesa var paskaidrot, kā pareizi interpretējams konkrēts Eiropas Savienības tiesību akts. Tiesa šajā procesā var pārbaudīt arī Eiropas Savienības tiesību aktu spēkā esību. Tiesas sniegtā interpretācija ir saistoša dalībvalstu tiesām.

Prejudiciālā nolēmuma tiesvedību nedrīkst atstāt bez ievērības: prejudiciālā nolēmuma tiesvedība ir spēcīgs instruments, kas nodrošina to, ka Eiropas Savienības tiesību akti, tostarp Pamattiesību harta, tiek vienoti un pareizi piemēroti visā Eiropas Savienībā.

Jūs kā privātpersona nevarat tieši vērsties Tiesā ar lūgumu uzsākt prejudiciālā nolēmuma tiesvedību, bet, ja esat iesaistīts ar Eiropas Savienības tiesību aktiem saistītā tiesvedībā, tad varat lūgt savas valsts tiesu, lai tā šādu pieteikumu iesniedz Tiesā. Tiesvedībā pēdējās instances tiesai (vairumā gadījumu pēdējā instance ir Augstākās tiesas Senāts) var būt pienākums iesniegt pieteikumu Tiesā.

Lasiet vairāk par prejudiciālā nolēmuma tiesvedību.

Eiropas Savienības Tiesa nevar:

veikt tādus uzdevumus, kas tai nav atļauti saskaņā ar Eiropas Savienības līgumiem un tās Reglamentu. Eiropas Savienības Tiesai kā starptautiskai tiesai ir ļoti specifiskas funkcijas un nav tādu pašu pilnvaru kā Latvijas tiesām. Tāpēc tā nevar:

  • izskatīt sūdzības par privātu uzņēmumu vai personu rīcību
  • atcelt vai mainīt valsts tiesu vai valsts institūciju lēmumus
  • atkārtoti pārbaudīt valsts tiesās izskatāmajās lietās esošos pierādījumus
  • sodīt valsts amatpersonas vai privātpersonas
  • atcelt vai grozīt Latvijas likumus

Resursi

Atjaunots 29/05/2024