Atkāpjoties no cilvēktiesību līgumos nostiprinātām cilvēktiesībām, valstij par to ir jāpaziņo attiecīgā līguma depozitārijam. Tā ir iestāde vai amatpersona, kas reģistrē visus ar līgumu saistītos notikumus – jaunu valstu kā pušu pievienošanos līgumam, valstu izstāšanos no līguma, valstu veiktās atrunas un citus jautājumus. Depozitārijs reģistrē visas paziņotās atkāpes un nosūta informāciju par tām citām valstīm, kas pievienojušās attiecīgajam līgumam. Piemēram, Starptautiskā pakta par pilsoniskajām un politiskajām tiesībām depozitārijs ir Apvienoto Nāciju Organizācijas ģenerālsekretārs.

Valstij ir jāsniedz detalizēts paziņojums par tajā radušos ārkārtas situāciju un tās veidu, kā arī par ārkārtas pasākumiem, kas tiek veikti, tostarp jāpaskaidro arī tas, uz kādu mērķi šie pasākumi ir vērsti un kādi likumi tos regulē. Paziņojums jāsniedz arī tad, ja valsts ievieš papildu pasākumus un pēc tam tos atceļ.

piezīme Paziņojums par atkāpi nenozīmē, ka attiecīgie cilvēktiesības ierobežojošie pasākumi noteikti ir likumīgi. Ja ārkārtas pasākumi ierobežo jūsu tiesības, jums joprojām jābūt nodrošinātai piekļuvei tiesai vai citai neatkarīgai tiesu iestādei, lai panāktu šo pasākumu pamatotības un samērīguma pārbaudi. Tāpat jums var būt tiesības iesniegt sūdzību reģionālai vai starptautiskai cilvēktiesību aizsardzības institūcijai. Piemēram, ja ārkārtas pasākumi ierobežo jūsu tiesības, kas nostiprinātas Eiropas Cilvēktiesību konvencijā vai Starptautiskajā paktā par pilsoniskajām un politiskajām tiesībām, tad pēc tam, kad esat par tiem sūdzējies visās jums pieejamās valsts instancēs, varat vērsties Eiropas Cilvēktiesību tiesā vai Apvienoto Nāciju Organizācijas Cilvēktiesību komitejā.

Uzziniet vairāk par cilvēktiesību institūcijām.

Resursi

Atjaunots 22/05/2023