Teroristu uzbrukumi vai terorakta draudi ir atzīti par situāciju, kas "apdraud nācijas pastāvēšanu". Teroristi izmanto vardarbību un iebiedēšanu savu ideoloģisko vai politisko mērķu sasniegšanai. Terorisms var apdraudēt iedzīvotāju, valsts iestāžu un amatpersonu fizisko drošību un traucēt normālu sabiedrības funkcionēšanu.

Teroristu grupējumu darbība vai nopietni terorakta draudi ne vienmēr aptver visu valsts teritoriju, bet pat viena valsts reģiona apdraudējums ir pietiekams iemesls, kas attaisno valsts atkāpi no cilvēktiesību standartiem. Šādā gadījumā valstij būs jāpamato visu, tostarp arī ārpus apdraudētā reģiona ieviesto pasākumu nepieciešamība.

piezīme Nopietna teroristu uzbrukuma draudiem ir jābūt pietiekami pierādītiem, un valstij uz tiem ir jāreaģē, ieviešot īpašus pasākumus. Taču terorisma draudus valdība nevar izmantot pilsoniskās sabiedrības, aktīvistu vai politisko oponentu pasludināšanai par teroristiem vai terorisma atbalstītājiem un to likumīgās darbības traucēšanai. Terorisma draudus nevar izmantot arī par ieganstu tam, lai pakļautu policijas kontrolei visus valsts iedzīvotājus, nedz arī noteiktas cilvēku grupas, piemēram, ārvalstu pilsoņus, konkrētas rases vai etniskās kopienas vai citas grupas, diskriminējošu motīvu dēļ.

Ierobežojoši pasākumi

Valstis var veikt vairākus pasākumus, lai novērstu nopietna teroristu uzbrukuma risku. Šie pasākumi bieži ir saistīti ar brīvības atņemšanu, proti, tiek paplašināti aizturēšanas pamati vai pagarināts maksimālais aizturēšanas termiņš. Tāpat valstis šādos gadījumos mēdz ierobežot pārvietošanās vai uzturēšanās brīvību un paplašina tiesībaizsardzības iestāžu uzraudzības un izmeklēšanas pilnvaras, tādējādi atkāpjoties no tiesībām uz privāto dzīvi. Visiem pasākumiem jābūt nepieciešamiem un samērīgiem ar apdraudējumu, kas izriet no ārkārtas situācijas.

piemērs Pēc teroristu uzbrukuma valsts var zināmā mērā atkāpties no tiesībām uz privāto dzīvi, mājokli un korespondenci un veikt tādus pasākumus kā kratīšana un konfiskācija bez tiesas lēmuma, kā arī paplašināt uzraudzības iestāžu pilnvaras. Taču šos pasākumus nevar patvaļīgi vērst pret cilvēkiem, par kuru saistību ar teroristiskām darbībām nav nekādu pierādījumu, un nevar masveidīgai uzraudzībai pakļaut visus valsts iedzīvotājus.

Ārkārtas pasākumiem jābūt pietiekami efektīviem, lai novērstu draudus, un to piemērošanu nevar patvaļīgi paplašināt.

piemērs Pēc teroristu uzbrukuma valsts var atkāpties no tiesībām uz brīvību tādā aspektā, ka pagarina maksimālo aizturēšanas termiņu. Tomēr katram šādam pagarinājumam jābūt pamatotam un samērīgam. Aizturēšana uz nenoteiktu laiku bez iespējas to pārsūdzēt tiesā, iespējams, pat ārkārtas situācijā ir nesamērīga, proti, pārāk lielā mērā pārkāpj tiesības uz brīvību.

Ierobežojošo pasākumu izņēmuma raksturs

Izmeklēšana, kas nepieciešama, lai novērstu teroristu uzbrukumus vai izsekotu teroristu organizācijas, ir daļa no tiesībaizsardzības iestāžu ikdienas darba. Taču parastās izmeklēšanas darbības nevajadzētu jaukt ar ārkārtas pasākumiem. Parastajām izmeklēšanas darbībām ir pilnībā jāatbilst cilvēktiesībām.

Atkāpēm no cilvēktiesībām un pasākumiem, kas veikti, reaģējot uz teroristu darbībām vai nopietna teroristu uzbrukuma draudiem, ir izņēmuma raksturs, un tos nevajadzētu paplašināt vai integrēt pastāvīgā cīņā pret terorismu. Atkāpe aptur cilvēktiesību īstenošanu noteiktos aspektos un tāpēc būtu izmantojama tikai reaģēšanai uz ārkārtas situāciju un tikai tiktāl, ciktāl tā ir absolūti nepieciešama ārkārtas situācijas risināšanai. Jebkāda atkāpe būtu jāpiemēro tikai tik ilgi, kamēr pastāv ārkārtas situācija un kamēr šī atkāpe ir nepieciešama, jo parastie pasākumi nav efektīvi.

Visi ārkārtas pasākumi un tostarp arī tas, vai terorisma draudi joprojām ir pietiekami nopietni, lai atkāpe no cilvēktiesībām būtu attaisnojama, ir regulāri jāpārskata.

Diskriminācijas aizliegums

Atkāpes un pasākumi, kas ieviesti, reaģējot uz terorisma draudiem, nevar būt diskriminējoši. Tas nozīmē, ka valsts veiktajiem pasākumiem patiešām jābūt vērstiem uz reālu risku novēršanu un tie nevar tikt piemēroti tikai noteiktām cilvēku grupām tautības, uzturēšanās statusa, reliģiskās pārliecības vai citu līdzīgu iemeslu dēļ.

piemērs Reaģējot uz terorisma draudiem, valstis parasti daļēji atkāpjas no tiesībām uz brīvību, paplašinot aizturēšanas pamatus vai maksimālo aizturēšanas termiņu. Šis pasākums nevar tikt attiecināts tikai uz noteiktām cilvēku grupām, piemēram, tiem par terorismu aizdomās turētajiem, kuri nav valstspiederīgie vai ir kādas noteiktas reliģijas piekritēji, ja tas netiek piemērots arī aizdomās turētajiem pašu valsts pilsoņiem.

Resursi

Atjaunots 22/05/2023