Jums ir tiesības apstrīdēt jūsu aizturēšanas tiesiskumu un pieprasīt kompensāciju gadījumā, ja aizturēšana nav bijusi tiesiska.

Sūdzības iesniegšana

Ja jūs aizturējuši robežsargi, viņiem jūs nekavējoties jāinformē par iespēju apstrīdēt aizturēšanas tiesiskumu. Aizturēšanas tiesiskumu jūs varat apstrīdēt neatkarīgi no tā, vai esat aizturēts kā patvēruma meklētājs vai persona, kam nav likumīga pamata uzturēties šajā valstī.

Sūdzība, kurā apstrīdat aizturēšanas tiesiskumu,  jāiesniedz vispārējās jurisdikcijas tiesā.

Sūdzības saturs

Sūdzībā jums jācenšas izskaidrot tiesai savu situāciju, norādīt visus ar to saistītos faktus, kā arī iemeslus, kuru dēļ uzskatāt, ka jūsu aizturēšana nebija nepieciešama vai turpmāk nav nepieciešama.

Kompensācija

Ja uzskatāt, ka jūsu aizturēšana bija prettiesiska, un vēlaties pieprasīt kompensāciju, tā jāpieprasa vienlaikus ar aizturēšanas tiesiskuma apstrīdēšanu. Jūs varat pieprasīt kompensāciju gan par mantiskajiem zaudējumiem, gan morālo kaitējumu. Mantiskie zaudējumi ir naudā aprēķināmi mantas zudumi, piemēram, alga, ko jūs aizturēšanas dēļ nevarējāt nopelnīt. Morālā kaitējuma atlīdzību var piešķirt par pazemojumu un garīgām ciešanām, ko esat piedzīvojis prettiesiskas aizturēšanas dēļ.

Tiesneša lēmums

Tiesnesim, pārbaudot jūsu aizturēšanas tiesiskumu, ir jāpieņem pamatots (motivēts) lēmums. Viņam jāizvērtē, vai jūsu aizturēšana bija pamatota, ņemot vērā jūsu lietas specifiskos apstākļus. Tiesneša lēmums nedrīkst būt vispārīgs un formāls. Tiesnesim jāizvērtē visi fakti, ko valsts iestādes par jums noskaidrojušas un kas attiecas uz jūsu situāciju.

Pārsūdzība

Tiesneša lēmumu jūs varat pārsūdzēt augstākā tiesā (apgabaltiesā) 48 stundu laikā no tā saņemšanas. Precīzai pārsūdzības kārtībai un termiņiem jābūt norādītiem tiesneša lēmumā. Ja tiesneša lēmums ir prettiesisks, jums ir tiesības pieprasīt kompensāciju. Uzziniet vairāk par kompensācijas pieprasīšanu šādā gadījumā.

Resursi

Atjaunots 02/11/2022